Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Osobowość Stroopa wykazuje ponadto najważniejsze cechy z katalogu wartości SS-manów: swoiste pojęcie „rycerstwa”, będące w istocie hołdowaniem przemocy i brutalności oraz przywiązaniem do anachronicznych wartości społeczno-towarzyskich, absolutną pogardę dla słabszych i respekt wobec siły. Strop nienawidzi tych, których każą mu nienawidzić. Chce zrobić karierę, przyjmuje zatem hasła, które godzą taką możliwość z frustracjami okresu powojennego i normami nienawiści. Stara się być wierny grupie, do której się przyłączył („SS-man: deine Ehre heisst Treue”), i dokładnie wykonywać narzucone mu obowiązki, ale kieruje się własną korzyścią i zabiega, aby to co zdobył, rozszerzyć. Imponuje mu bezwzględność, spryt wydajność, korzy się przed siłą, ale stara się „zachować twarz” wiedząc jaki los go czeka przed polskim sądem. Stroop stara się wykazać rzekomy „etos rycerski” armii niemieckiej, z którą chciałby czuć się zespolony”. Zapisał się na ciemnych kartach historii jako pogromca warszawskiego getta. Dla niego był to jednak tylko epizod zgodny z ekspansyjną polityką Niemiec, oparty na konstrukcji żyda jako wroga.

Mimo iż Moczarski świetnie uchwycił sylwetkę kata i mordercy, zwrócił również uwagę, iż był to mąż, ojciec, syn. Mimo, iż matka była katoliczką nie wpoiła mu zasad miłości bliźniego i szacunku do drugiego człowieka, nie wykształciła w nim wrażliwości i uczciwości. Nie był ani inteligentny, ani pojętny, ani nie miał dobrej pamięci. Nigdy nie nauczył się krytycznie i samodzielnie myśleć, ale chętnie chłonął „mądrości” przekazywane przez innych, głównie tych, którzy imponowali mu siłą. Mimo przeciętnych uzdolnień był ambitny, pragnął władzy i bogactwa. Aby to zdobyć był gotowy na wszystko. Brak skrupułów moralnych, głupota, dzięki której chłonął każdy rozkaz i propagandowe bzdury oraz pragnienie chwały i bogactwa uczyniły z niego świetnego żołnierza wykonującego wszelkie rozkazy bez szemrania.

Takie zniewolenie umysłu prowadzi do zezwolenia na każdą zbrodnię, bo można ją wytłumaczyć koniecznością dziejową, dobrem narodu, ideologią itp. Ma też Stroop świadomość, że tylko taki układ, jaki powstał w Niemczech po dojściu Hitlera do władzy, tylko państwo totalitarne, dyktatorskie daje mu szansę do zrobienia kariery. Stroop nie był odważny, zawsze krył się za plecami innych, odznaczenia i tytuły otrzymywał za działania policyjne przeciw bezbronnym ludziom. Postawę posłuszeństwa wobec silniejszych przeniósł na grunt więzienny. Ustępował Moczarskiemu miejsca na pryczy, ponieważ Moczarski należał do narodu, który wygrał wojnę. Nie łamie regulaminu więziennego.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Rozmowy z katem - opracowanie
2  Krótka historia warszawskiego getta
3  Meldunek gen. SS Jurgena Stroopa z XII 1943 r.Komentarze: Rozmowy z katem - streszczenie, bohaterowie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-16 22:01:44

To sie chyba nie da zdefiniowac w karegotiach powinien , podzielic mozesz sie tylko tym, co masz, wiec chyba nie istnieje jakis ideal, pod ktory mozna by sie bylo mniej lub bardziej skutecznie podszywac.Nasze zadanie, jako rodzicow, to pomoc dzieciom zbudowac sobie umeblowanie w glowie, kapital intelektualny, emocjonalny i moralny, ktory pozwoli im skutecznie dzialac samodzielnie, a na koniec procesu dac kopa na droge Dobry rodzic to po prostu taki, ktory czyni to skutecznie. Myszak Dobre/Słabe: 3 0


2018-12-20 16:38:14

dobra robota ciekawie sie czyta dobre wprowadzenie do ksiazki. Bardzo ja polecam


2018-11-22 17:41:05

przeczytałam książke ale to streszczenie jest super opisuje wszytskie szczególy w skrócie polecam :)


2018-11-19 14:27:55

jeszcze nie czytałam tego streszczenia, a ksiażke tak, też mi się podobała. Streszczenie też zamierzam przeczytać ponieważ przyda mi się do prezentacji maturalnej.


2018-11-13 19:17:09

Uważam, że żadne streszczenie nie jest w stanie dorównać książce, jednak w tym przypadku jest ono, można powiedzieć, bardzo idealnym odzwierciedleniem fabuły, co rzadko się zdarza, dlatego nie lubiącym czytać tego typu książek polecam tę lekturę
Streszczenia książek
Tagi: