Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zarówno zestawienie w parach Anieli i Klary, a także Albina i Gustawa, ułatwia czytelnikowi dostrzeżenie różnic dzielących tych bohaterów. Chociaż stanowią oni swoje zaprzeczenia, to ich relacje ze sobą są pozytywne, co może świadczyć o tym, że przeciwieństwa się przyciągają. Obydwie pary bohaterów składają się osobowości aktywnych i dynamicznych (Klara i Gustaw) oraz apatycznych i biernych (Aniela i Albin). W myśl wspomnianej już teorii przyciągania się przeciwieństw Albin związał się ostatecznie z Klarą, podczas gdy Gustaw z Anielą. W przypadku dwójki młodzieńców różnice wydawały się głębsze i bardziej interesujące, dlatego warto dokonać charakterystyki porównawczej Gustawa i Albina.

Gucio bez wątpienia jest najbardziej dynamicznym z bohaterów „Ślubów panieńskich”, a także przechodzi najgłębszą metamorfozę. Młodzieniec za sprawą wielkiego uczucia zmienia się niemal nie do poznania z rozpieszczonego hulaki w konsekwentnie realizującego miłosny plan mężczyznę. W jego przypadku ciężko jest mówić o komizmie postaci, zwłaszcza od momentu, kiedy zdaje sobie sprawę, że kocha Anielę.

Zupełnie inaczej pod tym względem prezentuje się Albin, który bez wątpienia jest najśmieszniejszą postacią „Ślubów panieńskich”. Bierze się to z łatwo wyczuwalnego zamiaru Fredry, który bardzo jasno pragnął ośmieszyć popularny ówcześnie modeli wielkiego kochanka romantycznego. Pełni on w utworze podobną rolę do tej, jaką w innym dziele Fredry – „Zemście” – odgrywał Papkin. Ośmieszając bohaterów znanych z utworów Mickiewicza czy Goethego, autor nadał Albinowi takie cechy jak nadwrażliwość, ślamazarność, płaczliwość, nieudaczność. Postać ta w oczach czytelników budzi jedynie politowanie i wywołuje uśmiech na twarzy.

Zakochany w Klarze Albin robił wszystko co w jego mocy, aby ta zwróciła na niego swoją uwagę. Jego romantyczne zaloty były jednak bezskuteczne. Dopiero kiedy za namową Gustawa zaczął okazywać obojętność wobec ukochanej osiągnął zamierzony efekt. Dzięki temu zabiegowi przestał być postrzegany przez Klarę jako beznadziejny i nachalny adorator.To, że Albin nie poradziłby sobie bez pomocy Gustawa nie podlega najmniejszej wątpliwości. Może to świadczyć o tym, jaki rodzaj bohatera preferował Fredro. Zamiast romantycznego sentymentalisty proponował rzutkiego, dynamicznego, inteligentnego i sprytnego młodzieńca, który dla miłości będzie gotowy zrobić wszystko, a nie użalać się nad własnym losem.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Śluby panieńskie - streszczenie
2  Śluby panieńskie polemiką z romantycznymi ideałami
3  Śluby panieńskie - cytatyKomentarze: Charakterystyka porównawcza Gustawa i Albina

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: