Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kris Kelvin to główny bohater powieści Solaris, z którym czytelnik przybywa na obcą planetę i odkrywa kolejne anomalie w funkcjonowaniu Stacji kosmicznej. Jako narrator jest stałym sprawozdawcą wydarzeń i pierwszym ich interpretatorem. Dowiadujemy się, że jest psychologiem, najpierw studentem, a potem pracownikiem solaryjskiego Instytutu na Ziemi, członkiem grupy Gibariana.

Początkowo bohater stara się logicznie i racjonalnie wytłumaczyć sobie zjawiska zachodzące na Stacji. Kiedy nie potrafi zrozumieć obecności Harey początkowo myśli, że wpadł w obłęd, następnie siłą próbuje pozbyć się niechcianego „gościa”. Dopiero z czasem akceptuje jej obecność, choć wciąż próbuje odkryć jej istotę i sens obecności. Snuje nawet plany wspólnego życia z ukochaną po powrocie na Ziemię, chociaż zdaje sobie sprawę, że są to marzenia nierealne. Mimo iż jest naukowcem twardo stąpającym po ziemi, ulega emocjom, jego uczucia w stosunku do Harey są jak najbardziej ludzkie.

Na przykładzie Krisa możemy zobaczyć złożoność ludzkiej jednostki. Wieloletnie studia i praca naukowa, która nauczyła go patrzeć na świat przez pryzmat rozumu, nie zabijają w nim naturalnych ludzkich odruchów i odczuć, takich jak strach, pragnienie miłości i szczęścia. okazują się one ponadczasowe, niezależne od rozwoju wszechobecnej techniki. Postać Harey sprzed dziesięciu lat i jej tragiczne samobójstwo wzbudzają w nim poczucie winy, choć odległe wspomnienie zepchnął do najgłębszych pokładów nieświadomości.

Po anihilacji Harey Kelvin początkowo wpada we wściekłość, pragnie zemścić się na oceanie, który stworzył jego ukochaną. Z czasem dowiadujemy się, że postanawia zrezygnować z powrotu na Ziemię w imię niepewnej szansy. Zostaje na Solaris bez wyraźnego celu, w nadziei zrozumienia, w mglistym przeczuciu, że odejść znaczy w tym przypadku poddać się, przekreślić tę, być może w wyobraźni jedynie istniejącą szansę, którą zakrywa przed nim przyszłość (A. Stoff, s. 52, por: A. Wójcik, s. 145).

Kelvin to przedstawiciel ludzkości z przyszłości. Przybywa na Solaris i próbuje wyjaśnić niecodzienne zjawiska. Jednak pojawienie się Harey pokazuje go nie jako wybitnego naukowca, specjalistę od Solaris, a jako zwykłego człowieka, który ulega swym namiętnościom.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Solaris – streszczenie szczegółowe
2  Najważniejsze cytaty z Solaris
3  Problematyka SolarisKomentarze: Charakterystyka Krisa Kelvina

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: