Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Niechciani „goście” pojawiają się na Solaris w odpowiedzi na naświetlanie plazmy oceanu promieniami roengenowskimi. Są to neutrinowe kopie osób, z którymi naturalni ludzie byli kiedyś związani. Ich relacje najczęściej były tragiczne, wiązały się z silnymi przeżyciami emocjonalnymi, zostały „zapomniane”, przeniesione do najgłębszych pokładów pamięci. „Zjawy” zaburzają normalne funkcjonowanie pracowników placówki naukowej na Solaris.

Fantomy wydają się być osobami „z krwi i kości”. Choć pozbawione są pamięci, mają świadomość, co widać na przykładzie Harey, która zaczyna zastanawiać się skąd się wzięła na Solaris. W jej umyśle tkwią refleksje zdarzeń zaistniałych już po jej śmierci. Dziewczyna podobnie jak człowiek odczuwa emocje, ma zdolność miłości i cierpienia. Harey, dzięki swej dociekliwości, domyśla się, że nie jest normalną ludzką istotą. Snaut nazywa dziewczynę: lustrem, w którym odbija się część mózgu [Kelvina]. Jeżeli jest wspaniała, to dlatego, że wspaniałe było [jego] wspomnienie.

Charakterystyczną cechą „gości” jest fakt, iż nie mogą oddalać się od osoby, z której wspomnieniami wiąże się ich powstanie. Ponadto są prawie niezniszczalni – ich uszkodzone tkanki regenerują się błyskawicznie, urazy mechaniczne goją się niemal natychmiast, nie może ich zabić nawet płynny tlen, co pokazała próba samobójcza Harey. Snaut „gości” nazywa „tworami F”, podobnie jak Sartorius, a początkowo Kelvin, boi się przypisać im ludzkie cechy, choć w rzeczywistości „zjawy” są w stanie przeżywać ludzkie emocje, a nawet kochać. Analizując motywację pojawienia się „tworów F” naukowcy dywagują:
Pierwsza, naturalna niejako, jest myśl o przeprowadzonym na nas eksperymencie. Byłby to jednak eksperyment raczej… lichy. Jeżeli robimy doświadczenie, to uczymy się na rezultatach, przede wszystkim na błędach, tak że w jego powtórzenia wprowadzamy poprawki… Tymczasem o tym nie ma nawet mowy. Te same twory F pojawiają się na nowo… nie korygowane… nie uzbrojone dodatkowo przeciw naszym… próbom pozbycia się ich…

Naukowcy zastanawiają się po co pojawili się „goście” Czy jest to forma kontaktu z oceanem, dar od „ułomnego boga”, czy też wyraz jego niechęci, złośliwości albo po prostu nieświadomości. Jedyną możliwością przywrócenia normalności na Stacji okazuje się „likwidacja tworów F”. Jest to zarazem wyraz bezradności człowieka wobec nieznanego.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Solaris – streszczenie szczegółowe
2  Najważniejsze cytaty z Solaris
3  Bibliografia - SolarisKomentarze: Charakterystyka „gości” (Harey)

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: