Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Smutek i melancholię poetka rozbraja dowcipem. Proponuje uśmiech (bo w nim zawiera się wybór i margines wolności) zamiast łzy, złości, lęku. Człowiek z poczuciem humoru nie przegrywa do końca (…)Szymborska uśmiecha się na sto sposobów. Bez złudzeń, ale z nadzieją, wyciąga rękę do zgody - z kochankiem, z życiem, ze światem. Jej „filozoficzny szlagier” łączy banał z monadologią, edukację z elegią, potoczną lekkość z problemem egzystencjalnym, powagę z humorem. Doprawdy, niezwykła ta „piosenka”. Monolog rozpoczyna formuła ogólna „Nic dwa razy…”. Znajomość konieczności pomaga przezwyciężyć miłosny kryzys, a miłość - ujęta w perspektywie Bytu - sprzyja filozoficznej medytacji. Popularny „wykład” prawa zmienności to w gruncie rzeczy pojedynek z Erosem - Anna Węgrzyniakowa w Słowniku Literatury Polskiej XX wieku.

W anglojęzycznym świecie, Szymborska jest najmniej znanym laureatem Nobla, od czasu przyznania go w 1984 roku czeskiemu poecie, Jaroslavowi Seifertowiz okazji przyznania Szymborskiej Nobla publicysta „Washington Post”, David Streitfeld.

Często skłania się ku afektacji - Czesław Miłosz w swej Historii literatury polskiej z 1983 roku.

Ta nagroda należała się Szymborskiej od dawna (…)Spodziewałem się, ze ja dostanie. Nie ma dziś na świecie tak mistrzowskiej poezji, zarówno na poziomie tekstu, techniki literackiej, jak i od strony filozoficznej. Jestem bardzo szczęśliwy, że miałem jakiś skromny udział w udostępnieniu tej poezji amerykańskim czytelnikom znany poeta i profesor literatury polskiej na Uniwersytecie Harvarda, współautor (wraz z Clare Cavanagh) przekładu zbioru wierszy Szymborskiej View with a Grain of Sand (Widok z ziarenkiem piasku) - Stanisław Barańczak w komentarzu do przyznania literackiej Nagrody Nobla Wisławie Szymborskiej.

Wisława Szymborska naprawdę zasłużyła na tę nagrodę (…) Zasłużyła bardziej niż wielu literackich noblistów w ostatnich latach. Tym razem wyróżnienie na pewno nie miało charakteru politycznego, ani według rozdzielnika - jeśli w 16 lat po Miłoszu Nobla dostaje polska poetka. Szymborska jest w Ameryce od dawna znana i ceniona, choć nie tak znana jeszcze jak na przykład w Niemczech, gdzie otrzymała nagrodę Goethego - mieszkający i tworzący w Waszyngtonie pisarz Henryk Grynberg z okazji przyznania Szymborskiej Nobla.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  bibliografia
2  Niektórzy lubią poezję - analiza i interpretacja
3  Cechy charakterystyczne twórczości SzymborskiejKomentarze: Wisława Szymborska - opinie o poetce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-11 15:35:02

To jest kpina, żeby w "wolnej " Polsce, ta swina byla dostepna w podrecznikach, czlowiek kroy jawnie popiera stalinizm i leninizm, pisze wiersze ku czci tych czerwonych zabojcow...ba ma krew na rekach... na dodatek zostaje odznaczona Orderem odrodzenia polski i krzyzem kawalerskim, to jest skandal, niech dzieci dowiedza sie prawdy o tej swini !!!


2019-01-09 21:44:27

Czytając nie myślimy, w zadumie doszukując się geniuszu przyjmując cudze za własne skrzętnie ukrywamy prawdę a rzecvzywistość to kłamstwo obłuda i pogoń za mamoną. (hi-hot historii)


2018-11-22 21:15:15

tow.wislawa to betonowy komuch wielbiciel stalina i lenina tj najwiekszych bandziorow na swi ecie,smiertelny wrog Polakow, nar.zydow.jej "slawa" zrobiona przez innych zydow.o zmarlych tez trzeba pisac prawde nawet jesli jest straszna.to dla dobra nowych pokolen.


2018-11-22 18:01:54

Prawica polska znowu będzie miała orzech do gryzienia. Zmarła wielka poetka Wisława Szymborska. Ciekaw jestem, czy“Oni” będą się klaskać znowu, że Bóg zabrał następną nienawidzoną osobę przez nich do nieba? Strasznie się cieszyli, że Jacek Kuroń umarł. Oklaskiwali i dziękowali Panu Bogu, że profesor Bronisław Gieremek zginął w wypadku samochodowym. Na jego pogrzebie przynieśli transparenty z takim właśnie hasłem. Byli zadowoleni, że abp Józef Życimski nie żyje. Jakie wrzawy i szum robili na temat możliwości pochowania innego noblisty – Czesława Miłosza – na Wawelu. Ciekawe, czy ta prawica polska ma chociaż jaką szanowaną osobę w Polsce? Dlaczego mają takie nienawiści do osób inaczej myślących niż oni? To chyba jakaś choroba psychiczna głęboko zakotwiczona w głowie. Niby to oni wszyscy bardzo głęboko wierzący a jednak nie mogą zdobyć maleńkiego gestu by przebaczyć a nie mówię o wybaczeniu komukolwiek. Szukają zawsze jakiego słowa powiedzianego przez innych w dawnych, zapomnianych czasach. Traktują ludzi trochę inaczej myślących jak wrogów z myślą jak nie jest z nami, to znaczy przeciwko nam. To hasło słyszałem dawno od ukochanych przywódców narodu za czasu głębokiego socjalizmu. Przeżyłem ten system. Znam i pamiętam ten smak. Nie chcę by to się powtórzyło, ale widać niektórzy marzą by te czasy powróciły. Obłęd!


2018-11-18 14:24:41

Bez względu na ocenę postawy Pani Wisławy w okresie wczesnego PRL, nie bacząc na t.zw. "paradoks Szymborskiej", o którym pisze ola, mimo, że poezja Pani Szymborskiej jest dla mnie przede wszystkim smutną poezją o przemijaniu - Ona jedna potrafi wyrazić niewyrażalne, wypowiedzieć niewypowiedziane (żeby nie powiedzieć wymówić niewymowne;). Nikt nie potrafi tak ubrać w słowa myśli zwykłego człowieka, takiego jak ja. Właśnie dlatego, mimo przeciętnej wrażliwości na poezję, Panią Wisławę uwielbiam. Zainteresowanych zapraszam na blog http://bluefireorangeice.blog.onet.pl/ , który pozwalam sobie uświetniać Jej wspaniałą poezją.
Streszczenia książek
Tagi: