Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść Frances Hodgson Burnett doczekała się licznych ekranizacji:

 • W roku 1919, w reżyserii Gustava von Seyffertitza, powstała pierwsza amerykańska ekranizacja „Tajemniczego ogrodu”. Był to film czarno-biały i niemy.

 • W roku 1949 odbyła się premiera „Tajemniczego ogrodu” w reżyserii Freda M. Wilcoxa. W roli Mary Lennox wystąpiła Margaret O'Brien, jedna z najsłynniejszych dziecięcych gwiazd wytwórni MGM.

 • W roku 1959 na podstawie powieści powstał brazylijski serial.

 • W roku 1975 powstał siedmioodcinkowy mini-serial, wyprodukowany w Wielkiej Brytanii w reżyserii Katriny Murray.

 • W roku 1987 odbyła się premiera angielskiego filmu telewizyjnego, zrealizowanego na podstawie powieści Frances Hodgson Burnett, w reżyserii Alana Grinta. Film otrzymał nagrodę Amerykańskiej Akademii Telewizyjnej za najlepszy program dla dzieci oraz nagrodę Amerykańskiej Gildii Scenarzystów za najlepszy scenariusz programu dla dzieci.

 • W 1993 roku powstał film pełnometrażowy w reżyserii Agnieszki Holland. Muzykę skomponował Zbigniew Preisner. Maggie Smith, grająca w nim rolę pani Medlock, otrzymała nominację do nagrody Brytyjskiej Akademii Sztuk Filmowych i Telewizyjnych za najlepszą kobiecą rolę drugoplanową.

 • Na podstawie „Tajemniczego ogrodu” powstały również dwa seriale animowane: japoński i amerykański.

 • W 2001 roku powstał film: „Powrót do tajemniczego ogrodu”, będący kontynuacją losów Mary Lennox i Colina Cravena, w reżyserii Michaela Tuchnera. Akcja filmu rozgrywa się w czasach I wojny światowej i rozpoczyna się z chwilą zjawienia się w Misselthwaite, zamienionym w przytułek dla sierot, Lizzi Buscany. Dziewczynka, podobnie jak Mary Lennox, odkrywa tajemnice, związane z zamkniętym od lat ogrodem.


 • Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  dla: Kulturalna Polska klp.pl

    Dowiedz się więcej
  1  Tajemniczy ogród streszczenie szczegółowe
  2  Recenzja powieści Tajemniczy ogród
  3  Charakterystyka pozostałych bohaterów Tajemniczego ogrodu  Komentarze: Ekranizacje „Tajemniczego ogrodu”

  Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
  Imię:
  Komentarz:
   

  Streszczenia książek
  Tagi: