Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Mit nieograniczonej swobody, któremu ulegają bohaterowie, staje się przyczyną buntu, agresji, a ostatecznie także tragedii – śmierci Artura. Klęska ideałów, o które usiłował walczyć, brak alternatywy i podstępny cios Edka niosą w sobie jednocześnie pewien pierwiastek oceny głównego bohatera. Na tle postaci ukazanych w Tangu (większość ustanawiająca pewną „normę”) postawa Artura, podejmowana przez niego próba przywrócenia ładu moralnego i odnowienia tradycji wydaje się być niezwykła i oryginalna. Jego śmierć jest ostrzeżeniem przed destrukcyjnym pojmowaniem wolności takiej, jak rozumieją ją starsi. Wolność będąca odrzuceniem praw moralnych i prawa naturalnego, prowadzi do katastrofy. Niesie ze sobą tylko chaos i anarchię, więc jako taka nie może być podwaliną jakiegokolwiek stabilnego systemu, jest groźna i niebezpieczna.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Tango - streszczenie
2  Mrożek wobec teatru absurdu
3  BibliografiaKomentarze: Mit wolności w Tangu

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-02-20 14:19:49

Mi osobiście bardzo przypadło do gustu "Tango".Dużo tutaj odnajdujemy elementów gombrowiczowskiej walki z formą, przyprawionej absurdalnym często humorem. Do tego temat podejmowany przez Mrożka jest niesamowicie ponadczasowy.Wojna pokoleń i walka o wolnośc ideałów toczą się przecież od zarania dziejów."Tango" obnaża wady współczesnego świata opartego na popularyzacji kultury masowej, unifikacji i spłyceniu systemu wartości.Osobiście trochę zatrważa mnie myśl,że Mrożek już kilkadziesiąt lat temu przewidywał zgubny rozwój nieograniczonej wolności. Mimo iż jestem młodym człowiekiem,podobnie jak Artur,buntuję się przeciwko tym nowym zmianom.Może to kwestia wychowania ale ja nie potrzebuję wywracac wszystkiego do góry nogami.Wiele z objawów kultury masowej całkowicie dezorganizuje życie społeczne jak i prywatne.Przykłady?Zalew rodzimych rynków kiczowatą produkcją amerykańskiej kinematografii i muzyki.Z drugiej zupełnie strony,brak zahamowań obyczajowych i rozwiązłośc seksualna.


2019-02-18 19:50:29

Panie Marcinie, utwór ma charakter paraboliczny, zatem użycie słowa anarchia moze byc uzasadnione. Prosze wpisac w wikipedie 'parabola' - to naprawde ciekawy temat.


2019-02-08 18:47:18

Ja się zgodzę z Matgaggerem. Moim zdaniem głównym celem Artura nie było wcale "ugrzecznienie" rodziny. On po prostu chciał się buntować. Ale, że to rodzina się buntowała w tradycyjny dla młodych sposób, to on musiał buntować się "nienormalnie".


2019-02-07 17:47:29

Artur buntuje się przeciw brakowi jakichkolwiek zasad moralnych, chce to zmienić i powrócić do tradycji, żeby zapanował porządek. Jednak tylko pozornie kieruje się dobrem swojej rodziny, bo przecież nikogo nie pyta o zdanie. Tak na prawdę kieruje nim chęć zdobycia władzy i autorytetu.


2019-02-05 22:24:52

Panie Adrianie, maturzyście sprawia problem pojęcie "figur uwięzienia"? Po dwunastu latach edukacji? Nie powinien Pan być zatem dopuszczony do matury, a maj już za moment. Pozdrawiam
Streszczenia książek
Tagi: