Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść Alfreda Szklarskiego – pierwsza z cyklu opowieści o przygodach Tomka Wilmowskiego – należy do powieści podróżniczych. Główną osią fabuły jest więc podróż głównego bohatera do Australii i odkrywanie przez niego egzotyki „krainy kangurów”. Tomek towarzyszy ekspedycji kierowanej przez jego ojca, która ma za zadanie schwytanie dzikich zwierząt żyjących na kontynencie australijskim.

Głównym wątkiem powieści są losy Tomka Wilmowskiego. Poznajemy go jako czternastoletniego ucznia warszawskiego gimnazjum, którego wychowuje wujostwo Karskich. Ojciec chłopaka z powodów politycznych musiał opuścić kraj, wkrótce potem zmarła jego żona, matka Tomka, która wzbudziła w nim patriotyzm. Po bohatera przyjeżdża do warszawy przyjaciel ojca – Jan Smuga n- i zabiera do portu w Trieście. Po czułym spotkaniu z rodzicem wyruszają na statku do Australii. Na pokładzie chłopiec uczy się strzelać, co wykorzystuje, gdy zabija zbiegłego z klatki tygrysa bengalskiego. Dzielnie znosi morską podróż i nie ma oznak morskiej choroby.

Po dotarciu do krainy kangurów Tomek początkowo jest rozczarowany. jednak z czasem zachwycają go dzikie krajobrazy – o szczegółach flory i fauny dowiaduje się od zoologa – Karola Bentleya. Uczestniczy w polowaniach. Dzięki niemu krajowcy dają się przekonać do wzięcia udziału w nagonce na kangury, ponadto ratuje obławę zabijając przewodnika stada. Gdy wraz z bosmanem Nowickim, swym serdecznym druhem, udaje się na polowanie na strusie emu, dopada ich burza piaskowa. Ich konie zbiegają, a potem ledwo uciekają z życiem przed powodzią, która zaskakuje ich w wąwozie – korycie wyschniętej rzeki. Tomek odzyskuje uznanie odnajdując córkę hodowców australijskich – Sally. Zaprzyjaźnia się z dziewczynką i dostaje od niej na pamiątkę psa Dingo. Zwierzę ratuje go w kolejnej niebezpiecznej przygodzie – Tomek zostaje schwytany przez bandytów. Dzięki pomocy przyjaciół udaje mu się oswobodzić – odmawia przyjęcia zapłaty od poszukiwaczy złota O’Donellów, jednak dostaje od nich tajemniczą bryłkę gliny. W drodze powrotnej do Europy okazuje się, że to złoto. Tomek postanawia je spieniężyć, a za otrzymaną kwotę wyprawić się do Afryki.

Drugim wątkiem jest wyprawa ojca Tomka do Australii po zwierzęta dla pana Hagenbecka – niemieckiego handlarza. Mają one trafić do jednego z europejskich ogrodów zoologicznych. Po drodze ich statek zabiera na pokład do Australii wielbłądy oraz słonia i tygrysa bengalskiego. Na kontynencie australijskim ekspedycja poluje na kangury – dzięki namowie Tomka krajowcy zgadzają się wziąć udział w nagonce. On także ratuje celnym strzałem okrążenie stada, które pozwala złapać zwierzęta w specjalną pułapkę. Następnie łowcy polują na psy dingo, strusie emu i mniejsze zwierzęta, takie jak kolczatki, misie koala, kangury szare, a także dziobaki, które jednak nie przetrwają podróży powrotnej. Dzięki wymianie okazów z dyrektorem zoo w Melbourne otrzymują kolejne cenne okazy i usatysfakcjonowani wracają do Europy.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Streszczenie w pigułce Tomka w krainie kangurów
2  Tomek w krainie kangurów - gatunek powieści
3  Alfred Szklarski - biografiaKomentarze: Tomek w krainie kangurów - problematyka, wątki

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: