Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Głównym tematem powieści „W 80 dni dookoła świata” jest oczywiście tytułowa wyprawa angielskiego dżentelmena – Fileasa Fogga wokół ziemskiego globu. Niezwłocznie po zawarciu zakładu z kolegami z klubu „Reforma” Fogg udaje się w pełną przygód i niebezpieczeństw podróż. Podczas niej porusza się wieloma środkami lokomocji, by ostatecznie udowodnić, że możliwe jest przebycie świata w osiemdziesiąt dni.

Jednym z głównych problemów ukazanych w powieści jest wpływ rozwoju cywilizacji na ludzkość. Utwór Verne powstał w 1873 roku i odpowiada ówczesnemu stanowi wiedzy i nauki. Wychwalane są takie środki transportu, jak kolej żelazna i szybkie parowce. Dzięki nim świat się skurczył, a możliwości człowieka zwiększyły się. Technika sprawiła, ze mógł on przemieszczać się dużo szybciej niż dotychczas.

W podróży nie jest ważna jedynie współczesna technika pozwalająca na błyskawiczne (jak na tamte czasy) podróżowanie. Istotne są główne cechy charakteru głównego bohatera i jego sługi. Fogg jest wytrwały w swym postanowieniu i niewzruszony. Pokonuje wszelkie niedogodności dzięki szybkim i trafnym decyzjom. Nie żałuje pieniędzy, by wygrać. Jednak w chwilach próby cel podróży wydaje się dla niego nieistotny – udowadnia to, gdy ratuje z rąk fanatyków panią Audę, a także, gdy postanawia odbić Obieżyświata z rąk Indian. W osiągnięciu celu pomaga odwaga i poświęcenie lokaja Jana.

Autor zwraca także uwagę na wielokulturowość i różnorodność świata. Głównie z Obieżyświatem obserwujemy egzotyczne zwyczaje i tradycje, odmienność ludzkich typów, istnienie wielu religii. Opowieść zachęca do zwiedzania świata i poznawania innych kręgów kulturowych.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  W 80 dni dookoła świata - streszczenie w pigułce
2  „W 80 dni dookoła świata” - plan wydarzeń
3  „W 80 dni dookoła świata” - genezaKomentarze: „W 80 dni dookoła świata” - problematyka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: