Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Powieść Juliusza Verne’a składa się z trzydziestu siedmiu krótkich rozdziałów. Każdy z nich opisuje kolejny etap podróży Fileasa Fogga i jego towarzyszy. Tytuły rozdziałów stanowią krótką zapowiedź mających rozegrać się wydarzeń. Głównym wątkiem jest oczywiście podróż Fogga dookoła świata. Dowiadujemy się ponadto o jego losach, a także o losach Jana Obieżyświata. Obaj inaczej korzystają z uroków wyprawy. Wątki poboczne to historia młodej hinduskiej wdowy – Audy oraz perypetie detektywa Fixa, który po popełnieniu w Banku Anglii przestępstwa stara się aresztować podejrzanego. Dzięki temu fabuła jest wielowątkowa.

W pierwszych dwóch rozdziałach poznajemy sylwetki głównych bohaterów powieści – Fileasa Fogga i jego sługi – Francuza Jana Obieżyświata. Zawiązanie akcji następuje w rozdziale trzecim, gdy Fogg zakłada się z kolegą od gry w wista – Stuartem o to, że można objechać świat w ciągu osiemdziesięciu dni. Następnie przez wiele rozdziałów obserwujemy zmagania głównych bohaterów podczas wyprawy. Gdy wydaje się, że w liverpoolskim porcie nic nie jest w stanie przeszkodzić Anglikowi w wygraniu zakładu – następuje jego aresztowanie. Po uwolnieniu do Londynu przybywa o pięć minut za późno. Jednak tak nie kończy się opowieść o dzielnym dżentelmenie – okazuje się, że podróżnicy zaoszczędzili jedną dobę i mogą wygrać zakład.

W powieści występuje trzecioosobowy narrator. Nie należy on do świata przedstawionego i nie bierze udziału w zaprezentowanych wydarzeniach. Oprócz ukazania losów głównych bohaterów narrator opisuje kraje przez nich odwiedzane, ich zwyczaje i mieszkańców. Skupia się także na pokazaniu szczegółów związanych z wynalazkami techniki (kolej żelazna, parowce). Narrator powieści jest wszechwiedzący, tzn. zna myśli i uczucia bohaterów.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  W 80 dni dookoła świata - streszczenie w pigułce
2  „W 80 dni dookoła świata” - bohaterowie
3  W 80 dni dookoła świata - cytatyKomentarze: Kompozycja i narracja „W 80 dni dookoła świata”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: