Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Utwór Juliusza Verne „W 80 dni dookoła świata” to powieść przygodowa, a dokładnie powieść przygodowo-podróżnicza. Ludzi często fascynowały podróże do dalekich stron, odległych lądów, innych cywilizacji, a sami rzadko mogli wyruszyć w taką podróż – stąd wielka popularność utworów, które pokazywały jak żyje się na innych kontynentach. Ciekawość ludzi wzmógł także rozwój techniki, który umożliwił dotarcie do najdalszych zakątków świata. Chętnie zagłębiali się w opowieści z nieznanych im lądów.

Przede wszystkim utwór francuskiego pisarza możemy zaliczyć do literatury podróżniczo-przygodowej, ponieważ znaczna część akcji rozgrywa się podczas podróży dookoła świata. Wędrówce towarzyszą liczne przygody, w których udział biorą główni bohaterowie. Przemierzają oni trzy kontynenty oraz trzy oceany, odwiedzając po drodze wiele egzotycznych państw i miast. Podczas ich wyprawy narrator informuje czytelnika o historii, geografii i kulturze poszczególnych miejsc. Opisuje wygląd miast i ludzi je zamieszkujących. Wiele uwagi poświęca religiom.

Bohaterowie przeżywają niecodzienne i niezwykłe przygody wynikające głównie z podjętego przez Fileasa Fogga wyzwania. Aby okrążyć kulę ziemską muszą wciąż się przemieszczać, unikać opóźnień i nieprzewidzianych zdarzeń (usterki maszyn, tajfuny, sztormy). Cało wychodzą z licznych opresji np. po aresztowaniu za zbezczeszczeniu przez Obieżyświata jednej z indyjskich świątyń. Ratują także z rąk fanatycznych Hindusów panią Audę, zaś Fogg odbija z rąk Siuksów porwanego Obieżyświata.

Niemal na każdej stronie „W 80 dni dookoła świata” zmienia się krajobraz i miejsce pobytu podróżników. Akcja powieści jest bardzo dynamiczna – często mamy do czynienia z nagłymi zwrotami akcji (np. gdy w Hongkongu podróżnym udaje się zdążyć na rejs w kolejne miejsce, ponieważ statek z powodu awarii ma opóźnienie, jednak ostatecznie Fogg nie wsiada na pokład, bo godzina odpłynięcia ulega zmianie, a Obieżyświat upity przez Fixa nie może o tym go poinformować). Zwroty akcji potęgują napięcie, nie można przewidzieć do ostatniej chwili jak skończy się cała historia i kto wygra zakład. Główni bohaterowie powieści reprezentują typowych podróżników. Choć wiele ich różni, cechuje ich odwaga. Nie boją się ryzyka i niebezpieczeństw, są gotowi do wielkich poświęceń. Fogg zachowuje dystans i wielki spokój, niezależnie od okoliczności, zaś Jan wciąż się denerwuje, jest impulsywny, ale też bardzo ciekawy świata i żądny nowych wrażeń.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  W 80 dni dookoła świata - streszczenie w pigułce
2  „W 80 dni dookoła świata” - geneza
3  Juliusz Verne - biografiaKomentarze: „W 80 dni dookoła świata” jako powieść przygodowa

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: