Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W drugiej połowie dwudziestego wieku ludzkość poczyniła niesamowity postęp cywilizacyjny. Można powiedzieć, że na oczach jednego pokolenia dokonywały się rzeczy, o których jeszcze nie dawno nikt nawet nie śnił. Dość powiedzieć, że ludzie, którzy ekscytowali się pierwszym lotem braci Wright w 1903 roku za niewiele ponad sześćdziesiąt lat byli świadkami lądowania człowieka na księżycu!

Nie postęp, a wręcz skok cywilizacyjny dokonał się w każdej dziedzinie nauki, medycyny, techniki, komunikacji, transportu, co przełożyło się na polepszenie jakości ludzkiego życia, a także jego wydłużenie. Na przestrzeni zaledwie sześćdziesięciu lat od zakończenia drugiej wojny światowej człowiek poczynił krok naprzód, jakiego chyba sam się nie spodziewał.

Myśląc o wynalazkach, które zmieniły nasze życie na pierwszym miejscu można postawić komputer. Już w 1947 roku w USA powstała pierwsza elektroniczna maszyna licząca o nazwie ENIAC. Chociaż jej możliwości były dużo mniejsze niż te, którym dysponują dzisiejsze zwykłe kalkulatory, ten pierwszy komputer zajmował całe dwa pomieszczenia laboratoryjne, a podstawę jego działania stanowiła ogromna liczba żarówek. Co ciekawe, aby naprawić ENIACA, który psuł się codziennie po kilka razy, naukowcy wchodzili do wewnątrz maszyny i używali drabin, aby dosięgnąć do uszkodzonych części. Kolejne wynalazki przełomu lat czterdziestych i pięćdziesiątych jak tranzystory, obwody czy dyskietki spowodowały, że komputery stały się nieco mniejsze, mniej awaryjne, a przede wszystkim zdolne do wykonywania większej ilości operacji. Przełomowym odkryciem dla rozwoju tych urządzeń było opracowanie układu scalonego w 1958 roku. Następnym krokiem milowym było wynalezienie mikroprocesora w 1971 roku. Z czasem zaczęto wykorzystywać je do kontrolowania produkcji w fabrykach i nadzorowaniu transportu. Komputery w postaci zbliżonej do tych, które znamy dziś pojawiły się w 1983 roku jako maszyny biurowe. Z czasem, między innymi dzięki programom operacyjnym, trafiły do domów. Najśmielszym i najbardziej spektakularnym wyczynem ludzkości w dwudziestym wieku jest bezsprzecznie podbój kosmosu. Loty dookoła planety bez lądowania stały się możliwe już w 1949 roku, od tamtej pory celem dla człowieka stało się wyniesienie się na orbitę okołoziemską. Samoloty odrzutowe, które przekraczały barierę dźwięku, a także samoloty pionowego startu pozwalały mieć nadzieję, że lot w kosmos jest tylko kwestią czasu. Czynnikiem stymulującym rozwój astronautyki była „zimna wojna”, czyli wyścig zbrojeń pomiędzy USA i ZSRR.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża” - streszczenie
2  Drugi obieg (bibuła)
3  Rewolucja w SzewcachKomentarze: Współczesna nauka

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: