Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wybuch drugiej wojny światowej drastycznie zahamował prace nad rozwojem polskiej telewizji. Powrócono do niech dopiero w 1947 roku. Osobami odpowiedzialnymi za powstanie infrastruktury koniecznej do nadawania sygnału telewizyjnego byli Lesław Kędzierski i Janusz Groszkowski z Instytutu Łączności. Eksperymentalny półgodzinny program wyemitowano 25 października 1952 roku (warto pamiętać, że w tym czasie w USA istniała już telewizja kolorowa). Regularną emisję rozpoczęto 23 stycznia następnego roku. Najpierw program pojawiał się raz w tygodniu, a od końca 1955 roku trzy razy. Warszawski Ośrodek Telewizyjny (WOT) od 1956 roku emitował program pięć razy w tygodniu, lecz zasięg nadajnika wynosił wówczas tylko niewiele ponad pięćdziesiąt kilometrów, więc trafiał tylko do mieszkańców stolicy, oczywiście tych, którzy posiadali odbiorniki.

Za prawdziwy początek Telewizji Polskiej uznaje się datę 1 lipca 1958 roku, kiedy powołano do życia Zespół Programu Telewizyjnego przy Polskim Radiu. W 1960 roku postał Komitet do spraw Radia i Telewizji „Polskie Radio i Telewizji” – organ państwowy, o którym w skrócie mówiło się „Radiokomitet” sprawujący nadzór nad obiema instytucjami. Od 1961 roku nadawano codzienny program.

Przez ponad dekadę istniał tylko jeden kanał. Program drugi uruchomiono w 1970 roku. „Dwójka” z początku miała być miejscem dla audycji rozrywkowych i kulturalnych. Pierwsza transmisja w kolorze miała miejsce w 1971 roku. Z czasem widzowie mogli oglądać codziennie przez kilkadziesiąt minut partyjnych dygnitarzy w kolorze. Jednak tylko nieznaczna część widzów posiadała odbiorniki, które nie działały wyłącznie w systemie czarno-białym.

Telewizja Polska pełniła rolę „tuby” propagandowej PZPR. Zwłaszcza w czasach władzy Edwarda Gierka było to aż nadto widoczne. Programy telewizyjne przesiąknięte były ideologią socjalistyczną, a ich wymowa miała utwierdzić widzów, że kraj jest na najlepszej drodze do dobrobytu.

Swoją popularność w latach PRL telewizja zawdzięczała głównie polskim serialom (Wojna domowa, Czterej pancerni i pies, Janosik, Daleko od szosy, Dom, Jan Serce, Polskie drogi, Stawka większa niż życie, Alternatywy 4, Czterdziestolatek, Zmiennicy i wiele innych), teleturniejom (przede wszystkim Wielka gra), programom popularno-naukowym (Sonda, Kwant, Laboratorium), zagranicznym filmom i transmisjom sportowym.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Los utracony” - streszczenie
2  „Ten obcy" - recenzja
3  Kartoteka - bohaterowie



Komentarze: Radio i telewizja w Polsce po II wojnie światowej

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 





Streszczenia książek
Tagi: