Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Internet uważa się często za najważniejszy wynalazek XX wieku. Czy tak jest naprawdę? Nie wiadomo. Wiadomo jednak, że umożliwił on na niespotykaną dotąd skale komunikację globalną transmisję danych. Dzięki Internetowi komunikacja stała się o wiele szybsza i prostsza. Niesamowicie przyspieszyła transmisja danych i informacji, co zaowocowało efektem „zmniejszenia” się naszej planety. Skontaktowanie się z kimś mieszkającym w innym mieście, kraju, a nawet kontynencie nigdy jeszcze nie było tak proste i szybkie.

Początki Internetu sięgają przełomu lat sześćdziesiątych i siedemdziesiątych ubiegłego wieku. 29 września 1969 roku o 22:30 na Uniwersytecie Kalifornijskim w Los Angeles uruchomiono eksperymentalną sieć wojskową ARPANET (nazwa pochodziła od finansującej badania agenci rządowej ARPA). Celem tego eksperymentu było utworzenie sieci komputerowej, która, nie posiadając jednego głównego urządzenia, pracowałaby nieprzerwanie mimo awarii pojedynczych elementów. W pierwszej fazie eksperymentu sieć składała się z dwóch komputerów stacjonujących na dwóch uniwersytetach. W następnych etapach rozwoju eksperymentu łączono ze sobą cztery i więcej urządzeń rozmieszczonych głównie w Kalifornii.

Zanim powstały pierwsze strony internetowe musiało upłynąć ponad dwadzieścia lat, w czasie których dopracowywano system i programy konieczne od zarządzania nim. Można powiedzieć, że ojcami Internetu w takim kształcie, jakim znamy go dziś są europejscy naukowcy z genewskiego ośrodka CERN. To tam powstał dokument hipertekstowy, któremu nadano nazwę World Wide Web. Wkrótce naukowcy opracowali protokół HTML, co umożliwiło powstanie pierwszej witryny internetowej. Pierwszą przeglądarka WWW nosiła nazwę „Mosaic”. Jednym z podstawowych atutów Internetu stała się poczta elektroniczna. Opinie, co do popularnych E-maili są różne. Dla jednych ułatwiły one życie ludzkie, umożliwiając błyskawiczne porozumiewanie się z ludźmi na całym świecie. Drudzy z kolei uważają, że poczta elektroniczna przyczyniła się do zacierania się dawnych metod komunikacji. Ludzie przestali ze sobą rozmawiać, spotykać się twarzą w twarz czy pisać listy. Argumenty obydwu stron są trudne do obalenia, więc można zaryzykować stwierdzenie, że prawda leży gdzieś po środku.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  „Wujek Karol. Kapłańskie lata Papieża” - streszczenie
2  Proza środowiskowa (np. mały realizm)
3  Krystian LupaKomentarze: Internet

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: