Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Od tych wydarzeń minęło kilka lat. Doktor Chętkowska już nie żyje, a z honorariów za pracę „Zawał serca”, którą napisała wspólnie z Edelmanem, ufundowano nagrodę jej imienia, przyznawaną za wybitne osiągnięcia w dziedzinie kardiochirurgii. Marek ponownie rozmawia z narratorką o powstaniu. Wspominają o filmie „Requiem dla 500000”. Wzburzony Edelman wyjaśnia rozmówczyni, że śmierć ludzi, idących ze spokojem do wagonów, była czymś straszniejszym niż śmierć z bronią w ręku. Ci, którzy odjechali wagonami do obozu zagłady, musieli wykopać sobie dół, a następnie rozebrać się do naga. Marek opowiada o dniu, kiedy zobaczył starego Żyda, stojącego na beczce i otoczonego tłumem roześmianych ludzi. Obok Żyda stali dwaj niemieccy oficerowie i wielkimi nożycami obcinali mu brodę. Był to czas, kiedy getto jeszcze nie istniało, a wielu kolegów Marka uciekło za granicę. On został, przekonany, że w Polsce wkrótce będzie socjalizm.

Po wojnie dowiedział się, że jego koledzy zrobili karierę w różnych krajach. Wiele razy zapraszali go do siebie, lecz on – który odprowadził na Umschlagplatz czterysta tysięcy ludzi – nie mógł ich odwiedzić. Co roku, w rocznicę powstania w getcie, otrzymywał anonimowo bukiet żółtych kwiatów, który przynosił goniec z kwiaciarni. Do tej pory zebrał trzydzieści jeden bukietów. Tylko raz, w roku 1968, nie dostał wiązanki i było mu z tego powodu przykro. Wspomniał, że w getcie codziennie dostawał bułkę od prostytutek. W czasie powstania w bunkrze Anielewicza ukryło się kilka prostytutek i alfons. Kiedy grupa Edelmana dotarła do bunkra, kobiety dały im jeść. W dniu, w którym opuszczali kanałami dzielnicę żydowską, Marek nie zgodził się, aby prostytutki uciekły razem z nimi.

Dzięki przepustce Marek mógł legalnie opuszczać getto, przenosząc krew do stacji epidemiologiczno-sanitarnej. Ludzie po stronie aryjskiej patrzyli na niego z ciekawością bądź ze współczuciem, a czasami z ironią. Nigdy nie zastanawiał się, dlaczego nie został poza murami dzielnicy żydowskiej. Trzy lata po wybuchu wojny został członkiem Komendy ŻOB-u, choć był przekonany, że na jego miejscu powinien znaleźć się „Adam”, którego przez wiele lat podziwiał za odwagę. Na pierwsze zebranie Komendy poszedł za „Adama”, który załamał się po tym, jak jego dziewczyna, Ania, została zabrana na Pawiak. Edelman został wyznaczony do wyciągania ważnych dla organizacji ludzi, prowadzonych na plac przeładunkowy.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Zdążyć przed Panem Bogiem - streszczenie
2  Hanna Krall – życiorys
3  Kompozycja „Zdążyć przed Panem Bogiem”Komentarze: Zdążyć przed Panem Bogiem - streszczenie w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-17 14:57:49

Dziękuję wszystkim osobom, które pomagają nam - uczniom :) Zawsze, gdy szukam czegoś o lekturach wchodzę na tę stronę :) Jeszcze raz bardzo dziękuję :)


2019-01-16 16:35:37

Poza Ludźmi Bezdomnymi i Chłopami najnudniejsza lektura. Wszystkie inne czytało mi się miło i wciągały, tylko tych nie mogłam, no nijak. Dzięki za streszczenie - gdyby nie ono nie miałabym pojęcia o co chodzi w "Zdążyć przed Panem Bogiem" :)


2018-12-25 18:47:23

Świetnie zorganizowana strona, streszczenia rewelacyjne. PEWNY jestem, że nie jednemu maturzyście uratowały tyłek. Rzetelnie naprawdę zrobione. Wyrazy uznania dla całej ekipy redagującej.


2018-11-18 17:29:28

Tak to prawda. Gdyby nie ekipa klp to sam nie wiem co bym zrobił. Strona jest baaardzo przydatna! Wielkie macie uznanie wśród uczniów, naprawdę. Doceniamy was i dziękujemy ;)!
Streszczenia książek
Tagi: