Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tereska z wadą serca po wielu latach powiedziała, że osiągnęła to, czego pragnęła. Grażynka z domu dziecka, pomimo zakazu Edelmana, urodziła dziecko i choć gasła powoli każdego dnia, z radością chodziła na spacery z maleństwem. Dla Marka wszyscy pacjenci, za których czuł się odpowiedzialnym, stawali się bliscy. Wiedział o nich wszystko, a kiedy opuszczali szpital i wracali do zdrowia, zapominał rysów ich twarzy, ponieważ pojawiali się nowi chorzy, którymi musiał się zająć.

Powstańcy nie mieli szans na wygraną. Było ich 220, a Niemców – 2090. Niemcy dysponowali artylerią, pojazdami pancernymi, miotaczami min, pistoletami i karabinami maszynowymi. Na jednego powstańca przypadał: 1 rewolwer, 5 granatów i 5 butelek zapalających. Niemcy wkroczyli do getta 19 kwietnia o czwartej. Walka rozpoczęła się w okolicach placu Muranowskiego oraz ulic Zamenhofa i Gęsiej. Tego dnia Niemcy wycofali się, nie prowadząc nikogo na plac przeładunkowy. Wrócili następnego dnia i zaczęli forsować bramę fabryki szczotek. W końcu udało im się wejść na strych, a Michał Klepfisz zasłonił swoim ciałem karabin maszynowy, by umożliwić swoim towarzyszom ucieczkę. Potem Niemcy podjęli próbę przekonania powstańców do poddania się.

Edelman wydał rozkaz strzelania do oficerów, którzy podeszli pod budynek z białą flagą. Po wielu latach nie odczuwał zakłopotania na myśl, że w ten sposób złamał wojenne zasady fair play. Po wojnie wziął udział w przesłuchaniu Stroopa, dowódcy akcji likwidacyjnej warszawskiego getta, który stanął przed Prokuraturą i Komisją do Badań Zbrodni. Marek zgodnie z prawdą odpowiedział, że nigdy wcześniej nie widział Niemca. Było mu przykro, kiedy pomyślał, że stoi przed nim człowiek bez pasa, skazany już jednym wyrokiem śmierci. Wieczorem, kiedy zeszli do piwnic, wbiegł chłopiec, krzycząc, że Niemcy podpalili getto. Udało im się przedrzeć do getta centralnego. Ludzie ukryli się w piwnicach. Jakaś kobieta wypuściła dziecko na podwórko, a malec, przekupiony przez Niemców cukierkiem, pokazał kryjówkę. Schron został wysadzony w powietrze. Po stronie aryjskiej „Wacław” wysyłał w świat meldunki o sytuacji w getcie. W przesłany do Londynu raport nikt jednak nie uwierzył. Po latach Zbigniew Młynarski powiedział, że żołnierze Armii Krajowej powinni ruszyć powstańcom z odsieczą. Tego samego zdania był Henryk Grabowski, przyjaciel Jurka Wilnera.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Zdążyć przed Panem Bogiem - streszczenie
2  cytaty
3  Geneza powstania „Zdążyć przed Panem Bogiem”Komentarze: Zdążyć przed Panem Bogiem - streszczenie w pigułce

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-17 14:57:49

Dziękuję wszystkim osobom, które pomagają nam - uczniom :) Zawsze, gdy szukam czegoś o lekturach wchodzę na tę stronę :) Jeszcze raz bardzo dziękuję :)


2019-01-16 16:35:37

Poza Ludźmi Bezdomnymi i Chłopami najnudniejsza lektura. Wszystkie inne czytało mi się miło i wciągały, tylko tych nie mogłam, no nijak. Dzięki za streszczenie - gdyby nie ono nie miałabym pojęcia o co chodzi w "Zdążyć przed Panem Bogiem" :)


2018-12-25 18:47:23

Świetnie zorganizowana strona, streszczenia rewelacyjne. PEWNY jestem, że nie jednemu maturzyście uratowały tyłek. Rzetelnie naprawdę zrobione. Wyrazy uznania dla całej ekipy redagującej.


2018-11-18 17:29:28

Tak to prawda. Gdyby nie ekipa klp to sam nie wiem co bym zrobił. Strona jest baaardzo przydatna! Wielkie macie uznanie wśród uczniów, naprawdę. Doceniamy was i dziękujemy ;)!
Streszczenia książek
Tagi: