Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Zbigniew Bauer w „Życiu Literackim”: Krall wzdraga się przed wpisaniem na listę „szyderców”, szarpiących nasze mity i świętości. Pokazuje tylko, jak rodzą się mity, jak funkcjonują we współczesnej świadomości, po co są potrzebne. (…) Krallówna nie napisała reportażu psychologicznego. Napisała książkę o niemożności nazywania, książkę o sobie i o własnych złudzeniach. O tym, że nie można na człowieka nałożyć żadnej siatki, z której nie potrafiłby się wymknąć. Pokazała, jak świat, który nazywamy, który istnieje w słowach, wyobrażeniach, mitach, jest relatywny, jak łatwo udowodnić chwiejność jego fundamentów.

Marek Jaworski w „Kontrastach”: Duet: Edelman i Krall stworzył zaiste niepospolitą opowieść dokumentalną. Sensacyjność tego wydarzenia polega przede wszystkim na tym, że Hannie Krall udało się w ogóle rozwiązać język Edelmanowi, że potrafiła zachęcić go do rozsnucia wspomnień odnoszących się do jego przeżyć w getcie. Nie trzeba przekonywać, jak bardzo starano się przez minione lata – z uwagi na jego rolę w powstaniu, na bezpośrednie uczestnictwo w najważniejszych wydarzeniach w getcie – wydusić z Edelmana takie wyznanie. Nie udało się to nikomu: nie tyle z uwagi na jego małomówność, ile na niechęć do powracania w przeszłość, do szczegółów, które takie wspomnienia zawsze wywołują. „Jakie to ma dzisiaj znaczenie?” – odpowiadał na pytania. Teraz jednak reporterce udało się – Marek Edelman wyprawił się z nią ku zdarzeniom sprzed trzydziestu pięciu lat i ku pytaniom, które te zdarzenia ewokują. Powstała książka, której nie wahałbym się uznać za jedną z najważniejszych pozycji wydawniczych ostatnich lat.

Willy Brandt we wstępie do wydania niemieckiego: …relacji Hanny Krall, której osią jest Marek Edelman, nie odbierałem jako książki o umieraniu. Czytałem ją raczej jako książkę o życiu i dla życia. Przestrogę, aby przeciwstawić się zniszczeniu, nie tracić wiary w życiu, zachować wolę przeżycia.

Norman Davies w „New York Review of Books”: Jako kardiolog (Marek Edelman) poświęcił się ratowaniu Polakom życia.

Arpad Gncz w „Elet es Irodalom”: Hanna Krall nie analizuje, nie wyjaśnia, nie upiększa, nie oburza się, nie przydaje wzruszeń i nie ujmuje ich. Może dzięki temu dociera do istoty spraw.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Zdążyć przed Panem Bogiem - streszczenie w pigułce
2  bibliografia
3  Charakterystyka Marka Edelmana na podstawie „Zdążyć przed Panem Bogiem”Komentarze: Krytyka literacka o „Zdążyć przed Panem Bogiem”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: