Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ksiądz Adam Boniecki w „Tygodniku Powszechnym”: …pozornie bluźniercze słowa nie są bluźnierstwem. Jak wiadomo Bóg nie podejmuje dyskusji na temat swej sprawiedliwości, ale na takie załatwienie z sobą porachunków nie może się nie godzić.

Tadeusz Drewnowski w „Polityce”: „Zdążyć przed Panem Bogiem” utrzymane jest w tonie elegijnym, bo inaczej się o tym mówić nie da, lecz ta elegia nie cofa się przed niczym. Od początku, od pierwszego wywiadu, nieskrępowana, bezwzględna prawdomówność tej książki była czymś drażniącym i prowokującym. Rzeczy wspominane po latach nie mają w sobie nic ze wzniosłości, przeciwnie – często są odrażające i wstrętne. Wbrew wszelkim legendom „Zdążyć przed Panem Bogiem” nie boi się powiedzieć do końca, jak krwawą tragedią było getto nie tylko przez śmierć, ale i przez to, co śmierć poprzedzało, nie tylko w swej przeraźliwej potulności, ale i w swej bezprzykładnej walce. (…) Książka Hanny Krall wyrosła z pracy dziennikarskiej, lecz jej najbardziej ambitne granice daleko przekroczyła. To już nie najlepszy bodaj wywiad czy najbardziej sensacyjny reportaż. To nawet nie to, co zwiemy literaturą faktu. Jej książka, wychodząca z dziennikarstwa i zachowująca jego faktograficzny rygor, ukazuje charakter człowieka i głębsze pokłady pokoleniowych doświadczeń, przez wszystkie względności dociera do pewnych wartości trwalszych, do pewnej filozofii życia i umierania. A więc po prostu literatura, literatura w nieczęstym wydaniu.

Kazimierz Koźniewski na łamach „Literatury”: „Zdążyć przed Panem Bogiem” oddziałuje bardziej na zmysły czytającego, niż na intelekt. Bardziej wprowadza w nastrój, niż budzi refleksje. Bardziej przemawia do uczuć niż do rozumień. Rzekłbym: bardziej przejmuje i nawet paraliżuje niż zachwyca. Niektórych natomiast drażni. (…) Hanna Krall jest znakomitą reporterką naszej współczesności. Nie – nie żadnej współczesności! Jest reporterką współczesnego człowieka. Jest jedną z reporterek, które doprowadziły do perfekcji, na wysoki stopień artyzmu psychiczny opis współczesnego człowieka. Bohaterowie reportaży Krall często mają do niej pretensję – jaką zawsze mamy do naszych wielkich portrecistów: oni widzą nas inaczej, pewnie prawdziwiej, niż my się sami widzimy.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Zdążyć przed Panem Bogiem - streszczenie w pigułce
2  cytaty
3  Geneza powstania „Zdążyć przed Panem Bogiem”Komentarze: Krytyka literacka o „Zdążyć przed Panem Bogiem”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: