Jesteś w: klp.pl -> Lalka

Warszawa w Lalce - spacer z Wokulskim po stolicy
Czas czytania: 4 min.Warszawa w Lalce - spacer z Wokulskim po stolicyPoleca:

99 % użytkowników, liczba głosów: 2534
Warszawa została ukazana w Lalce z niemal fotograficznym odwzorowaniem. Obraz jest tak dokładny, że po latach możemy wybrać się na spacer śladami bohaterów powieści Prusa. Na mapie zaznaczone zostały najważniejsze miejsca: Spacer po Warszawie

Obrzeża Starego Miasta, Podwale

- Pałac Paca - budynek Sądu Okręgowego - tu odbywała się licytacja kamienicy Łęckich, obecnie znajduje się tu budynek Ministerstwa Zdrowia.
- Kościół Kapucynów - Rzecki nakrył tu baronową Krzeszowską i Tomasz Łęckiego, modlących się o pomyślny przebieg licytacji.
- Podwale - lokalizacja sklepu kolonialno-galanteryjno-mydlarskiego Jana Mincla (nie znamy dokładnego adresu).
- Nalewki - dzielnica żydowska.


Krakowskie Przedmieście i okolice

Tu mieszkali arystokraci, bogaci mieszczanie, ludzie wolnych zawodów. Tu znajdowały się biura, banki, hotele, dworzec kolei warszawsko–wiedeńskiej, eleganckie sklepy, restauracje i kawiarnie.
- Teatr Wielki - prawdopodobne miejsce pierwszego spotkania Izabeli Łęckiej i Stanisława Wokulskiego (podczas spektaklu Violetta). Było to również miejsce, gdzie Wokulski sztucznie organizował klakierów do oklaskiwania włoskiego aktora Rossiego.
- Pałac Jabłonowskich - miejsce bali warszawskiej arystokracji
- Hotel Europejski - pod koniec XIX w. był to najbardziej elegancki hotel w Warszawie. Wokulski zorganizował tu bankiet dla przeszło 150 osób z okazji otwarcia nowego sklepu przy Krakowskim Przedmieściu 7
- Krakowskie Przedmieście 9 (kamienica Bayera) - adres sklepu przeniesionego z Podwala
- Krakowskie Przedmieście 7 - adres nowego sklepu Wokulskiego
- Uniwersytet Warszawski - dawna Szkoła Główna - Wokulski przerwał naukę, by walczyć w powstaniu styczniowym, miejsce nauki studentów z kamienicy Łęckiej
- Krakowskie Przedmieście 4 - prawdopodobne miejsce, gdzie Wokulski wynajmował mieszkanie. Ze swojego balkonu widział pędzące ulicą pojazdy, licznych przechodniów, czasami obdartych i skulonych ludzi, stróża zamiatającego przed bramą, a nawet babę w granatowym kaftanie i z czerwoną chustą na głowie prowadzącą wózek chłopski z blaszanymi bańkami na mleko. Nad tym wszystkim górowały kościoły Świętego Krzyża, Wizytek, Karmelitów. O tej części miasta Rzecki powie, że wydawało mu się „brudne i ciasne, a ludzie posępni”.
Kościół św. Krzyża - baronowa Krzeszowska modliła się tu o swoje małżeństwo
- Kościół Karmelitów - miejsce organizacji kwesty wielkanocnej przez Łęcką, budynek przetrwał wojnę w niemal niezmienionym stanie.


Aleje Jerozolimskie

Aleje Jerozolimskie były w tamtym czasie spacerową aleją z niedużą liczbą zabudowań. Wokulski chadzał tędy nad Wisłę.

Aleje Ujazdowskie i okolice

Ulubione miejsce spacerów ówczesnych mieszkańców stolicy. Znajdowały się tu piękne domy, okazałe wille i apartamenty. Tędy jeździło się odkrytymi powozami do Ogrodu Botanicznego i Łazienek.
- w ciągu kamienic między numerami 43-51 mieściło się wynajmowane mieszkanie Łęckich
- Krucza 24/26 (gdzieś w połowie ulicy Kruczej po parzystej stronie) znajdowała się kamienica Łęckich.
- Dolinka Szwajcarska - miejsce spotkań warszawskiej elity. Odbywały się tu liczne koncerty, zabawy.
- Park Ujazdowski - w czasie wielkanocnym znajduje się tu park rozrywki, jest miejscem organizacji festynów i spotkań.
- Okrąglak w Ogrodzie Botanicznym to najprawdopodobniej ruiny Świątyni Opatrzności Bożej - pamiątki Konstytucji 3 Maja
- Łazienki - w tym parku Wokulski (często bez skutku) wyczekuje na Izabelę. Zostaje to również napadnięty przez rabusiów

Pole Mokotowskie

Na Polu Mokotowskim znajdował się tor wyścigów konnych, na którym wygrał koń kupiony przez Wokulskiego od barona Krzeszowskiego.

Tamka i Powiśle


- Główny bohater Lalki obserwuje biedne Powiśle podczas swoich spacerów. Na pełnej błota Browarnej, Dobrej i Topieli Wokulski widział rozpadające się chałupy, zapadnięte rudery z dachami porosłymi mchem, robotników wiecznie czekających na pracę, obdartych mężczyzn, mizerne dzieci i brudne kobiety. Smutny obraz dopełniały hałdy śmieci.
- Tamka - miejsce zamieszkania furmana Wysockiego, u którego mieszka również panna Marianna. Tamka jest na trasie spacerów Wokulskiego na Powiśle.


Warszawa Prusa nie jest pełnym obrazem ówczesnej rzeczywistości. Autor Lalki konsekwentnie pomijał te miejsca w Warszawie, które były ściśle związane z rosyjskimi zaborcami. Żadne wydarzenie nie odbywa się w Zamku Królewskim (była tam siedziba władz carskich), Belwederze, Cytadeli. Nie odnajdziemy również w Lalce żadnej z kilkunastu działających wówczas cerkwi. Jednym z niewielu śladów zaborów rosyjskich jest waluta, jaką posługują się bohaterowie Lalki - ruble.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej