Jesteś w: klp.pl -> Lalka

Znaczenie tytułu Lalki
Czas czytania: 1 min.Znaczenie tytułu LalkiPoleca:

91 % użytkowników, liczba głosów: 624
Początkowo krytycy dość jednoznacznie interpretowali tytuł powieści, uznając za tytułową lalkę pannę Izabelę Łęcką. Był to jednak fałszywy trop interpretacyjny. Rozpowszechnił się jednak tak bardzo, że sam Prus postanowił wyjaśnić sytuację.

Napisał, że tytuł ma bezpośrednio odnosić się do historii procesu między baronową a Stawską. Proces ten był bowiem literacką „obróbką” rzeczywistej historii, o której pisały warszawskie gazety. Historia ta stała się pobudką do napisania całej powieści, dlatego też tak należy odczytywać znaczenie tytułu.


Bolesław Prus o znaczeniu tytułu
Bolesław Prus o znaczeniu tytułu


Prus wskazywał również, że te pierwsze interpretacje są błędne, gdyż niesłusznie wysuwają na czoło wątek miłosny. Tymczasem on nie był najważniejszy. Autor żałował, że nie zatytułował powieści Trzy pokolenia, bo tytuł ten pełniej oddawałby sens utworu.


Zapewnienia Prusa o „przezroczystości” tytułu nie muszą zamykać dróg interpretacyjnych, nadal można dopatrywać się jego aluzyjności. Zazwyczaj interpretuje się go dwojako: albo jako odwołanie do tradycji XIX w. tekstów dydaktyczno-satyrycznych, np. „Lalka” Kraszewskiego; albo jako wyraz przekonania, że świat to teatr marionetek, co obrazowałaby zaduma Rzeckiego nad nakręcanymi zabawkami, które poruszały się bez ładu i celu.

Możliwe interpretacje tytułu "Lalka"


  • Izabela Łęcka jako salonowa lalka
  • ludzie jako marionetki w teatrze świata
  • lalka w znaczeniu dosłownym - zabawka Helusi Stawskiej, o którą trwał proces z baronową Krzeszowską


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej