Jesteś w: klp.pl -> Lalka

Znaczenie tytułu Lalki
Czas czytania: 1 min.Znaczenie tytułu LalkiPoleca:

76 % użytkowników, liczba głosów: 74
Początkowo krytycy dość jednoznacznie interpretowali tytuł powieści, uznając za tytułową lalkę pannę Izabelę Łęcką. Był to jednak fałszywy trop interpretacyjny. Rozpowszechnił się jednak tak bardzo, że sam Prus postanowił wyjaśnić sytuację. Napisał, że tytuł ma bezpośrednio odnosić się do historii procesu między baronową a Stawską. Proces ten był bowiem literacką „obróbką” rzeczywistej historii, o której pisały warszawskie gazety. Historia ta stała się pobudką do napisania całej powieści, dlatego też tak należy odczytywać znaczenie tytułu.

Prus wskazywał również, że te pierwsze interpretacje są błędne, gdyż niesłusznie wysuwają na czoło wątek miłosny. Tymczasem on nie był najważniejszy. Autor żałował, że nie zatytułował powieści Trzy pokolenia, bo tytuł ten pełniej oddawałby sens utworu.


Zapewnienia Prusa o „przezroczystości” tytułu nie muszą zamykać dróg interpretacyjnych, nadal można dopatrywać się jego aluzyjności. Zazwyczaj interpretuje się go dwojako: albo jako odwołanie do tradycji XIX w. tekstów dydaktyczno-satyrycznych, np. „Lalka” Krzszewskiego; albo jako wyraz przekonania, że świat to teatr marionetek, co obrazowałaby zaduma Rzeckiego nad nakręcanymi zabawkami, które poruszały się bez ładu i celu.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcejKomentarze: Znaczenie tytułu Lalki

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-14 15:57:52

ludzie ja wam napisze do czego odniosi sie tytuł 'Lalka' B.P . w wiekszej połowie zgodze sie z innymi ale nie czytaliscie dokładnie a to tak oczywiste. 1. oczywiscie prosces o lalke 2. durna Izabela jako pusta lalka 3. zabawa rzeckiego lalkami i to co jest wazne 4.swiat przedstawiony jako teatr , gdzie mówia ze jestesmy tylko lalkami w wielkim teatrze powodzenia :)


2019-01-13 18:18:39

A ja Wam mówię, że są 4 interpretacje. 1 - notatka prasowa o kradzieży lalki; 2 - postawa Izabeli Łęckiej; 3 - nawiązanie do innych utworów literackich ("Dom Lalki" Ipsena i "Lalka" Kraszewskiego); 4 - metafora świata jako teatru, gdzie człowiek jest aktorem/marionetką.


2019-01-10 14:40:04

Mi się wydaje że tytuł nawiązuje zarówno do postaci Izabeli, jak i do procesu pani Stawskiej(ten fragment wydaje mi sie najciekawszym w całym utworze;))


2019-01-07 22:06:32

Osobiście interpretowałbym tytuł jako nawiązanie do lalek, którymi bawił się Rzecki filozofując, że lalki nie mają własnej woli i tylko zmierzają nieuchronnie do tego, by odegrać powierzone im role (co później jest jeszcze komentowane przez tamtego służącego Jumarta) lub do postaci pani Izabeli, która została wychowana na salonową lalkę. Że to ma jakiś związek z procesem o lalkę Stawskiej w życiu by mi nie przyszło na myśl, bo to zbyt oczywiste.


2019-01-07 21:43:26

lalka jako wokulski- zabawka dla arystokracji- znudzil sie jak zabawka, lalka jako izabela- piekna sliczna lecz wewnatrz zimna i nie zdolna do uczuc, lalka jako populacja ludzka - wypowiedz Rzeckiego, lalka- zwiazek z procesem