Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Wiersz ukazał się w pośmiertnym, a zarazem debiutanckim, tomie Bursy Wiersze w 1958 roku. Jego tytuł, który jest wykrzyknieniem, przypomina nieco nagłówek z gazety. Sugeruje, że czytelnik powinien spodziewać się czegoś niecodziennego, nadzwyczajnego, czyjegoś dramatu.

Tymczasem wiersz zaczyna się niezwykle spokojnie, słowami: Mały szary człowiek. Jest on głównym bohaterem wiersza, który w całości, poza ostatnim wersem, poświęcony został opisaniu jego przeciętności. Człowiek ten, który sam jest szary, toczy szare życie wśród innych szarych ludzi. Jego istnienie jest tak banalne i pospolite, jak to tylko możliwe. Nie wyróżnia się absolutnie niczym, nawet wygląda jak tysiące innych ludzi.

Bursa przyrównuje człowieka do produktu, który po opuszczeniu hurtowni, w której znajdują się masy takich samych egzemplarzy, trafia do obiegu, w którym krąży jako jeden z detali ogromnej sumy identycznych detali. Dowiadujemy się też, że jego życie jest absolutnie zbędne i nieistotne. Człowiek ten jest się numerem w ewidencji, trybikiem w machinie, ziarenkiem piasku w piaskownicy.

Cały system poradzi sobie równie dobrze bez niego, jak i z nim.
Nagle dowiadujemy się, że właśnie ten nikomu niepotrzebny szary, codzienny, przeciętny do granic możliwości człowiek z a p ł o n ą ł w i e l k ą m i ł o ś c i ą. To piękne zakończenie wiersza jest wielką niespodzianką. Poeta przez cały utwór zbudował nastrój beznadziei, przygnębienia i politowania nad losem tego człowieka, by w ostatnim wersie natchnąć odbiorcę wielkim wzruszeniem. Bogusław Szpytma w Poezji współczesnej pisze o tym fragmencie wiersza: A więc ten nikt ma w sobie coś ogromnego, coś co wykracza poza ustalone granice – jest zdolny do miłości.

Z koeli Ewa Dunaj-Kozakow pisze: (…) miłość prawdziwa (…) – tak, ona powinna dokonać uwznioślenia brzydoty, wyniesienia szarości i codzienności do rangi cudu. Zakończenie można odczytywać także na inny sposób. Znając poglądy Bursy i realia, w których żył, da się odczytać Uwagę dramat! jako wyraz sprzeciwu wobec zastanej sytuacji politycznej. Znane są bowiem w historii przypadki samopodpaleń, jakich dokonywali ludzie sprzeciwiający się reżimowi komunistycznemu. Desperackim aktem zwracali na siebie uwagę przechodniów, a rzadziej władz.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Poeta - analiza i interpretacja