Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Włodzimierz Wysocki (rosyjski aktor, poeta i pieśniarz) odegrał niezwykle ważną rolę w życiu Jacka Kaczmarskiego. Przez wiele lat pozostawał pod wpływem nie tylko jego twórczości, ale i sposobu śpiewania. Kaczmarski po latach przyznawał, że często udawał chrypę, byle jak najbardziej upodobnić się do stylu Wysockiego. Wiele z utworów barda „Solidarności” inspirowanych było dorobkiem i postacią rosyjskiego artysty. Śmierć Wysockiego w lipcu 1980 roku wpłynęła na Kaczmarskiego tak bardzo, że już w listopadzie tego roku złożył hołd swojemu idolowi pisząc Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego.

Po raz pierwszy ten szalenie trudny technicznie utwór wykonał w warszawskiej Starej Prochowni późną jesienią 1980 roku. Publiczność przyjęła piosenkę niezwykle entuzjastycznie. Kaczmarski wraz z Gintrowskim i Łapińskim wykonali też Epitafium… na festiwalu w Opolu. Stało się to dzięki przypadkowi. Trio zagrało Mury na festiwalowej imprezie towarzyszącej, za co niespodziewanie zostało nagrodzone nagrodą dziennikarzy. Umożliwiło to występ na koncercie laureatów, który odbywał się na scenie głównej i był transmitowany „na żywo” nie tylko na cały kraj, ale i do Rosji. Kaczmarski zagrał wówczas utwór, w którym padają między innymi takie zwroty: na wiece! Czy Swoje znać, nie rzucać w oczy się bezpiece! Chociaż represje cenzury po Sieprniu’80 nie były już tak dotkliwe, to było to jedyne nagranie telewizyjne tego utworu aż do 1989 roku.

Epitafium dla Włodzimierza Wysockiego jest nie tylko hołdem poświęconym temu wybitnemu artyście, ale przede przenikliwym wszystkim obrazem Rosji komunistycznej. Podmiot liryczny wiersza jest artystą, który wędruje przez kolejne kręgi piekła niczym bohater Boskiej komedii Dantego. Jak mówił sam Kaczmarski w Pożegnaniu barda:
Te kręgi piekła to jest i polityka, i sztuka, i miłość, i wódka, i pułapki totalitarne, i ten ósmy krąg, najgorszy krąg dla artysty, który jest nicością, i ta nadzieja powrotu.


W utworze pojawiają się elementy codziennego życia Rosjan pod komunistycznym reżimem. Jest cenzor, który decyduje o kształcie sztuki, wiece partyjne, czerwona armia, sztandar z gwiazdą, ale i również wódka i razowy chleb, tak charakterystyczne dla kultury wschodniej. Kaczmarski nawiązał też do znanych rosyjskich pisarzy. Siódmy krąg piekła przypomina scenerię z Biesów Dostojewskiego, a cały utwór posiada podobną atmosferę, co dzieła Bułhakowa.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Charakterystyka twórczości Jacka Kaczmarskiego
2  Obława - analiza i interpretacja
3  Jacek Kaczmarski - biografia