Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Kaczmarski dokładnie opisał w swoim utworze panującą w sali zamkowej napiętą sytuację. Wyjaśnił skąd wziął się bałagan, kto przewrócił krzesło, komu rozsypały się pieniądze. Wreszcie opisał panujący tam nastrój. Dało się wówczas usłyszeć krzyki: Zdrada!, lecz nie wiadomo kto je krzyczał i co miał na myśli. Z ust ambasadora pada pewna uniwersalna prawda o polityce:
Polityk przecież w ogóle nie zna słowa "zdrada",
A politycznych obyczajów trzeba strzec.


Pod koniec utworu Repin opisuje ogólną sytuację panującą w Polsce tuż przed pierwszym rozbiorem:
Skłócony naród, król niepewny, szlachta dzika
Sympatie zmienia wraz z nastrojem raz po raz.
Rozgrywka z nimi to nie żadna polityka,
To wychowanie dzieci, biorąc rzecz en masse.

Ambasador zalecił carycy kontynuowanie obranej polityki. Uważał, że ze strony skłóconego narodu nie grozi Rosji żadne niebezpieczeństwo.

Rejtan Kaczmarskiego doskonale oddaje wyższość, z jaką traktowali Polskę od wieków rosyjscy politycy. Pokazuje też to, w jaki sposób postrzegają nas nasi niedawni wschodni sąsiedzi, dla których jesteśmy „dzikim” narodem, z którymi nie trzeba się liczyć. Co gorsza, z utworu wynika też, iż wielu z naszych rodaków było przekonanych o wyższości Rosjan. Pomimo że utwór świetnie opisywał sytuację zastaną na obrazie Matejki, równie celnie oddawał relacje panujące pomiędzy PRL a ZSRR.

Kaczmarski miał zwyczaj dedykowania Rejtana posłom Sejmu Rzeczypospolitej Ludowej na koncertach. To właśnie ich uważał za zdrajców, którzy niczym Potocki, Braniewski i Poniński zaprzedali Polskę Rosjanom. Krytykował wówczas posłów za bezmyślne głosowanie zgodne z dyscypliną partyjną, brak pluralizmu, przyznawania sobie podwyżek, a także uczestnictwo w zafałszowanych wyborach.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Mury - analiza i interpretacja
2  Charakterystyka twórczości Jacka Kaczmarskiego
3  Obława - analiza i interpretacja