klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Utwór rozpoczyna się od zarysowania sytuacji narracyjnej i przedstawienie postaci narratora. Na jego temat wiele mówią zgromadzone w szufladzie przedmioty: dramat, pisany w młodości, zasuszone kwiaty i kamizelka. Dwa pierwsze niewątpliwie sytuują narratora w kręgu ludzi światłych, wrażliwych. Być może zwiędły bukiet stanowi pamiątkę po dawnej, utraconej miłości. W dalszych partiach utworu pojawiają się kolejne wskazówki, dotyczące osoby narratora, choć nie są one tak bezpośrednie. Wiążą się przede wszystkim z motywem kamizelki, której historię, i własny w niej udział, przytacza podmiot mówiący.

Wypowiedź narratora zbliżona jest do języka potocznego, głównie dzięki temu, że dialog, bliski mowie codziennej, wnika w narrację. „Głos opowiadacza – jak pisze M. Płachecki - przejmuje podstawową zasadę dialogu chorego urzędnika i jego żony: fałszywe, ale pocieszające analogie i uogólnienia” (B. Prus, „Nowele wybrane”, oprac. M. Płochecki, Warszawa 1976, s. 312). Powstała w ten sposób ironia podkreśla dramatyzm sytuacji. Narrator referuje niejako dialogi postaci i towarzyszące ich życiu napięcie emocjonalne. Istotne jest, że do momentu zakupu kamizelki zapisuje on jedynie to czego doświadczył, co zaobserwował i ewentualnie usłyszał z domu sąsiadów przez otwarte okno – jest to czysta, pełna rzeczowości rejestracja faktów. Od wspomnianej sceny narracja o charakterze obserwacji ulega zakłóceniu. Człowiek, który opowiada staje się narratorem wszechwiedzącym, mówi o wydarzeniach, których świadkiem być nie mógł (np. rozmowa żony urzędnika z lekarzem). „Przestaje legitymować się przed nami z pochodzenia swej wiedzy o faktach i po cichu przekształca coś, co wyglądało dotąd na ścisły dokument – w fabułę na poły literacką. Na poły, bo nie rezygnuje z wtrętów „od siebie” (J. Bachórz, Pozytywizm, Warszawa 1999.)


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Kamizelka – streszczenie
2  Miejsce nowelistyki w twórczości Bolesława Prusa
3  Nowele pozytywistyczne - wiadomości wstępneartykuł / utwór: Narracja Kamizelki • Panie Conanie, niektórzy to umysły ścisłe które skupiają się na matematyczno-fizycznej stronie tego świata. Niestety jednak są oni również zmuszani do czytania tego typu steku bzdur. Niech Pan nie ogólnia, więc swojej potrzeby czytania na wszystkich dookoła. Na prawdę jestem ciekaw czy rozwiązywanie zadań matematyczno-fizycznych też tak ładnie podpasowuje.
  Do Conan ()

 • Hej! panie "umysł scisły",ale chyba raczej ciasny skoro nie mozesz przeczytać kilku stronnicowej ksiażeczki, która jest bardzo pouczajaca i uczy wrażliwości na sprawy innnych
  Mika (emilkachilka {at} wp.pl)

 • Panie Rafale...lepiej rzeczywiście nic nie mówić w Pańskim przypadku. Opracowanie powinno być dopełnieniem przeczytanej wczesniej książki. Też kiedyś nie chciało mi się czytać...ale to były czasy podstawówki... książki kryją ogromną wiedzę. Jeśli człowiek zna lektury, to pierwszy krok w stronę kultury. Pozdrawiam:)
  Conan ()

 • nic nie mowie ale na ekjach polskiego nic nie notuje a przed sprawdzianem czytam opracowania z tej stronki i same 4 dostaje a w klasie nie ma w ogole piątek ze sprawdzianów wiec max ocenka :)
  Rafal21omu$$ (rafal.strong {at} interia.pl)
Tagi: