Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W noweli poznajemy dwoje ludzi, którzy darzą siebie bezgraniczną miłością. To w jej imię posługują się podstępem, warto zauważyć, że wzajemne okłamywanie jawi się jako wartość pozytywna. Więzi małżeńskie oparte na bezwarunkowym uczuciu ukazane są jako wartość najcenniejsza w życiu, być może nawet pokonującą śmierć „Czy znowu zejdą się kiedy oboje, ażeby powiedzieć sobie cały sekret o kamizelce?” Od początku czytelnik zna finał historii małżeństwa. Podczas lektury uświadamiamy sobie, że najważniejsza nie jest fabularnie przedstawiona walka ze śmiercią. Właściwym tematem staje się bowiem „egzamin serca” jaki stoi przed bohaterami, dodajmy że zdali go oni wzorowo.
czytaj dalej ↓

Kamizelka nie traktuje jednak jedynie o sile głębokiego uczucia. Ten sens przebija bowiem z jej wewnętrznej opowieści, czyli historii małżeństwa. Jednak w utworze zawarte są także losy narratora, w których z kolei dominujący zdaje się być motyw smutku. Bohater ten przechodzi bowiem drogę od żywego współczucia i przeżywania dramatu innych (kupuje przecież kamizelkę po nieadekwatnej do jej wartości cenie, gdyż bardzo pragnie ja mieć) do postawy, kiedy ów, tak kiedyś upragniony przedmiot staje się niepotrzebny. Dokładnie odzwierciedlają to słowa samego narratora:
Wyznaje, że dziś chętnie odstąpiłbym komu ten szmat sukna, który mi robi trochę kłopotu. Szaf na zbiory jeszcze nie mam, a nie chciałbym znowu trzymać chorej kamizelczyny miedzy własnymi rzeczami. Był jednak czas, żem ja kupił za cenę znakomicie wyższą od wartości, a dałbym nawet i drożej, gdyby umiano się targować.


Kamizelka spełni tu wiec rolę przedmiotu pomagającego w swoistym oczyszczeniu, odrodzeniu się osoby narratora. Być może lubił on wcześniej otaczać się przedmiotami przypominającymi o smutku, gdyż sam był w podobnym stanie ducha. Cudze cierpienie pomogło mu odwrócić uwagę od własnego smutku. Dokonało się swoiste katharsis, które ostatecznie pozwala na otwarcie optymistycznej perspektywy jasnego nieba, tylko chwilowo zasnutego chmurami. Czytelnik oglądając rozgrywające się wypadki powinien poddać się zabiegom perswazyjnym narratora i wraz z nim doznać owego metafizycznego oczyszczenia.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Kamizelka – streszczenie
2  Kamizelka - plan wydarzeń
3  Motyw kamizelki i motyw śniegu w utworzeStreszczenia książek
Tagi: