Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Księga dżungli to zbiór siedmiu opowiadań autorstwa Rudyarda Kiplinga. Trzy części książki koncentrują się na historii Mowgliego, chłopca dorastającego w dżungli.

Bracia Mowgliego


Tygrys Shere Khan ściga dziecko, które ledwo co zaczęło chodzić. Chłopiec zostaje znaleziony przez ojca i matkę wilczycę, którzy wychowują go razem z młodymi. Mowgli, staje się członkiem wilczego stada i jest uczony przez niedźwiedzia Baloo praw dżungli. Opiekuje się nim również pantera Bagheera.

Pewnego dnia Bagheera ostrzega Mowlgiego, że grozi mu niebezpieczeństwo. Akela, przywódca stada i obrońca Mowgliego, starzeje się i słabnie. Wiele z młodszych wilków uległo wpływowi Shere Khana. Bagheera sugeruje, że Mowgli musi ukraść czerwony kwiat, czyli ogień, z pobliskiej wioski.

Mowgli kradnie ogień i zanosi go na naradę Gromady. Akela jest zbyt słaba, by przewodzić wilkom, więc Shere Khan żąda, by oddała mu Mowgliego. Mowgli wznieca ogień i bije Shere Khana płonącą gałęzią. Rozgania wilczą watahę, ale przyrzeka, że wróci, gdy zabije Shere Khana.

Polowanie Kaa


Ta historia rozgrywa się, gdy Mowgli jest jeszcze członkiem Gromady. Niedźwiedź Baloo uczy go praw dżungli, a Mowgli, mimo że jest zdolnym uczniem, jest znudzony. Zaczyna rozmawiać z małpami, które nie przestrzegają żadnych praw i są pogardzane przez innych mieszkańców dżungli.

Pewnego dnia małpy porywają Mowgliego, gdy ten śpi. Zabierają go do zrujnowanego miasta, gdzie śpiewają, tańczą i naśladują ludzi, którzy kiedyś tam mieszkali. Mowgli chce uciec, ale małpy mu na to nie pozwalają. Tymczasem Bagheera i Baloo zwracają się o pomoc do pytona Kaa. We trójkę ratują Mowgliego, a Kaa hipnotyzuje i wyłapuje małpy.

W trakcie powrotu do dżungli Bagheera i Baloo ustalają karę dla Mowgliego za spowodowanie kłopotów. Ma otrzymać klapsy od pantery.

"Tygrys! Tygrys!"


Akcja tego opowiadania rozgrywa się zaraz po wydarzeniach z "Braci Mowgliego". Opuściwszy wilki, Mowgli udaje się do pobliskiej wioski, gdzie zostaje przygarnięty przez kobietę o imieniu Messua, która straciła syna z rąk Shere Khana.

Mowgli ciężko pracuje, by nauczyć się ludzkich zwyczajów, i wkrótce podejmuje się pasania bydła w wiosce. Pewnego dnia dowiaduje się, że Shere Khan zamierza zemścić się i zaatakować go w wiosce. Mowgli zapędza bydło do wąwozu, a następnie pogania je. Stado tratuje Shere Khana.

Mowgli wraca do wioski. Buldeo - myśliwy, który chciał zdobyć skórę tygrysa, nastawił ludzi przeciwko chłopcu. Mowgli zostaje oskarżony o czary i obrzucony kamieniami. Mowgli opuszcza wioskę i powraca na miejsce narad Gromady ze skórą Shere Khana. Wypełnia tym samym przysięgę, którą złożył przed opuszczeniem Gromady. Wilki proszą go, by został ich przywódcą, ale Mowgli mówi, że został wyrzucony zarówno przez wilki, jak i ludzi, i teraz woli polować sam.

Biała foka


Kotick jest foką, która urodziła się z wyjątkową białą skórą. Kiedy ma rok, zauważa, że dwóch mężczyzn wypędza z plaży młode foki. Podąża za mężczyznami, którzy prowadzą foki na teren, gdzie zabijają je i obdzierają ze skóry.

Kotick jest przerażony tym, co zobaczył, ale inne foki, które nigdy nie były świadkami rzezi, nie wydają się tym zbytnio przejmować. Kotick spędza kolejne pięć lat na poszukiwaniu niezamieszkanej plaży, aż w końcu zostaje na nią zaprowadzony przez stado krów morskich. Kiedy opowiada o tym innym fokom, te śmieją się z niego. Musi walczyć z młodymi junakami. Walczy tak zaciekle, że w końcu zdobywa szacunek wszystkich fok, które pozwalają mu poprowadzić je w bezpieczne miejsce. Na plażę za rafą koralową, na której nie stanął nigdy żaden człowiek. Liczba fok zwiększała się w kolejnych latach.

"Rikki-Tikki-Tavi"


Burza zrzuca mangustę Rikki-tikki-tavi do ogrodu domu, gdzie zostaje odnaleziony odnaleziony przez małego Teodorka. Chłopiec zanosi go do domu, tam odzyskuje przytomność i rozgląda się po domu.

Rikki uważa, że jego misją jest ochrona syna rodziny, Teodorka. Zwłaszcza, że dowiaduje się, że w ogrodzie mieszkają dwie kobry - Nag i Nagaina, które planują zabić rodzinę. Pewnej nocy Nag chowa się w łazience, planując, że rano ugryzie ojca rodziny. Rikki skacze na Nag, a kiedy walczą, ojciec, obudzony hałasem, strzela do kobry.

Następnego dnia Rikki znajduje jajka Nagaina w grządce z melonami. Kiedy je rozbija, ptak mówi mu, że Nagaina grozi Teodorkowi. Rikki pędzi na miejsce zdarzenia, trzymając w ręku ostatnie jajko. Kiedy Nagaina widzi jajko, zapomina o Teddym, porywa je i pędzi do swojego legowiska. Mimo że dla mangusty podążanie za wężem pod ziemią jest bardzo niebezpieczne, Rikki ryzykuje. W jamie dopada węża i pokonuje go. Od tej chwili spokojnie mieszka razem z rodziną.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej