Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Tytułowa katedra jest więc znakiem niezwykłego świata, w którym istnieją tak piękne i niepowtarzalne cuda, jak ona: pełna wyjątkowych malowideł wiszących na ścianach, przedstawiających na przykład sąd ostateczny, świecących blaskiem cynobrowo-złotym, czy biało-błękitno-fioletowo-czerwono-purpurowych witraży ograniczonych tylko dachem budynku: i biją o sklepienie jak o ciemne chmury, / aby otwierać mury. Wersy od dziewiętnastego do dwudziestego siódmego to opis pięknych naściennych malowideł i witraży, wędrówki świętych (startych z dotykalności, czyli zmarłych) do zaświatów (biją o sklepienie jak o ciemną chmurę, aby otwierać mury).

Ostatni wers - Tworząca, / koniecznie wolna, / patrz! Dożyj siebie ze światła! – można odczytywać jako konsolidację rad oraz spostrzeżeń poczynionych przez podmiot liryczny w całym tekście. Przyboś jeszcze raz powtarza, że trzeba być wolnym, stale szukać własnej drogi. Z drugiej strony ten fragment można interpretować jako pełen cierpienia krzyk człowieka przytłoczonego majestatycznością i tajemniczością katedry, która jest - symbolem życia i świata.

Po trzecie, to zdanie świadczy o talencie Przybosia, który zakończył wiersz słowami, które można interpretować na wiele sposobów, w zależności od własnych doświadczeń, osobowości, subiektywnej oceny.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Julian Przyboś - charakterystyka twórczości
2  Norte Dame - analiza i interpretacja, opracowanie
3  Póki my żyjemy - analiza i interpretacja