Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
mrówkę która widzi rzeczy tylko wielkie
więc nawet jej przyjemnie że jest taka mała”

Refleksja o małej mrówce ukazuje podmiot jako osobę, która głęboko wmyśla się w porządek świata, identyfikuje się z nim i widzi go jako przestrzeń panowania dobra. Znajdziemy tu również akcent wyraźnie humorystyczny, ale nie pozbawiony wartości poznawczej:

„serce co w liści wzruszenie rysuje
(chociaż serce chuligan bo bije po ciemku)”

Poeta posłużył się tu homonimicznym czasownikiem „bić” oraz wykorzystał dosłowność rzeczywistego zjawiska, by uzyskać uśmiech czytelnika. Zauważmy że poezja Twardowskiego łamie zasadę decorum, zwrot do Boga nie jest utrzymany w ryzach mowy wzniosłej, patetycznej, ale wypełnia go szczerość, autentyczność, potoczność, zwyczajność. To sprawia, że Bóg się staje bliższy człowiekowi, a relacja między nimi staje się podobna przyjaźni.

Ostatni werset oddzielony światłem od wcześniejszych odwraca trochę logikę prowadzonej refleksji. Z wywodu wynika, że podmiot nie chce Bogu przesłaniać świata, w ostatnim wersie, mówi, że chce być przezroczysty po to, by to Bóg był widoczny. Przezroczystość więc ma więcej niż jeden kierunek. Podmiot chce, aby Bóg widział przez niego świat, a świat Boga. Kiedy piszę „świat”, to mam na myśli innych ludzi, bo przecież nie drzewa mają oglądać Boga. Człowiek przezroczysty okazuje się być najlepszym świadkiem Boga. Pragnienie przezroczystości to pragnienie pełnego zjednoczenia z Bogiem i jego stworzeniem.


strona:   - 1 -  - 2 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Proza
2  samotność - analiza i interpretacja
3  bibliografiaKomentarze: przezroczystość - analiza i interpretacja

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: