Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Bursa przeszedł do historii jako poeta bezkompromisowy, odważny, nazywany też „kaskaderem poezji”. Wierszem, który doskonale usprawiedliwia te opnie jest Poeta. Artysta rozprawił się w nim z powszechnym wizerunkiem i stereotypem wieszcza. Otwarcie zakpił zwłaszcza z tradycji romantycznej, która czyniła z poety męczennika, jednostkę nieprzeciętną, lepszą od pozostałych, wybraną. Bursa w swoim krótkim, zaledwie dziewięciowersowym wierszu, doskonale ukazał prawdziwe oblicze wieszczów.

Ukazał on poetę, którego głównym zadaniem jest cierpienie za miliony. Co ciekawe, artysta zajmuje się tym zawodowo. Można powiedzieć, że jest na etacie i przeżywa katusze za rodaków od godziny dziesiątej do trzynastej dwadzieścia. Ponadto ma wyznaczoną krótką przerwę na skorzystanie z łazienki o koło jedenastej. Po załatwieniu swoich potrzeb powraca do cierpienia za miliony. Poza tymi godzinami zajmuje się swoimi sprawami.

Prowokacyjny wiersz Bursy ukazał więc poetę jako człowieka z krwi i kości, który nie różni się niczym od otoczenia. Tak samo jak zwykły człowiek ma wyznaczone godziny pracy i odczuwa potrzeby fizjologiczne. Nie należą się więc poecie dodatkowe względy, uwielbienie, stawianie pomników czy wynoszenie na ołtarze. Nie jest on jednostką o nadprzyrodzonych zdolnościach. Jak każdy z nas jest ułomny, omylny, niedoskonały i tak też powinien być traktowany.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Uwaga dramat! - analiza i interpretacja