Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki

Dzika kaczka - problematyka


Głównym zagadnieniem w utworze jest konflikt pomiędzy idealizmem a realizmem. Widać to już od pierwszego aktu. Hagen Werle reprezentuje realistyczne podejście do życia, miłości i interesów. Pozwolił, by stary Ekdal poniósł całą karę za niego, nie przyznając się, że sam był zaangażowany w nielegalny handel drewnem. Zaaranżował małżeństwo Hialmara z Giną, aby wyplątać się z kłopotliwego romansu z kobietą. Wreszcie postanowił poślubić Panią Sorby, która reprezentowała bardzo podobne podejście do spraw, jak on.

Przeciwieństwem Hagena jest jego syn. Grzegorz to niepoprawny idealista. Reprezentuje on romantyczny pogląd na życie, miłość i pracę. Jego zdaniem ojciec łamał wszelkie zasady swoim niemoralnym postępowaniem. Był wstrząśnięty, gdy dowiedział się o ślubie swojego najlepszego przyjaciela z dawną kochanką ojca. Tym bardziej, że Hialmar nie znał przeszłości Giny. Postanowił zatem wyjawić meandry historii dawnej zarządczyni domu Hagena, aby w ten sposób oczyścić atmosferę w ich związku i stworzyć zdrowe podwaliny pod ich dalszą przyszłość. Jednak Hialmar nie powinien był znać tej prawdy, ponieważ okazała się ona dla niego nie do udźwignięcia i doprowadziła do tragedii – samobójstwa Jadwigi.

Relling, ironiczny realista, wiedział, że ludzie potrzebują swoich iluzji i marzeń, aby radzić sobie z życiem. Hialmar wyobrażał sobie Ginę jako idealną żonę, Jadwiga wyobrażała sobie ojca jako idealistę, któremu wkrótce uda się zbudować przełomowy dla świata fotografii wynalazek, itd. Doktor zdawał sobie sprawę, że jeśli pozbawimy ludzi tych iluzji, to ludzie ukrywający się za nimi zostaną zniszczeni przez okrutną prawdę.

Kiedy Grzegorz, idealista, chce uczynić małżeństwo Hialmara lepszym poprzez wyjawienie mu prawdy o Ginie, niszczy jego wyobrażenie o kobiecie. Ekdal nie mógł pogodzić się z prawdą i obrócił się przeciwko żonie i córce. W efekcie tego Jadwiga popełniła samobójstwo, gdy odkryła, że ojciec się jej wyrzekł. Zainspirowana słowami Grzegorza o poświęcaniu tego co najważniejsze, by w ten sposób dowieść swojej miłości zinterpretowała je zbyt dosłownie. Jej śmierć zmusiła Hilamra do zrozumienia, że jego największym błędem niezaakceptowanie tego, co prawdziwe, realne. Jednocześnie Grzegorz pojął, iż nie może wymuszać swoich ideałów na innych ludziach. Ostatecznie autor nie zachwala ani realizmu ani idealizmu. Zamiast tego koncepcja Rellinga wydaje się najbardziej celna: Mówię: złudzenia życiowe, bo widzi pan, są one najlepszym pobudzającym środkiem.

Drugim tematem obecnym w Dzikiej kaczce jest zagadnienie prawdy w relacjach międzyludzkich. Temat ten jest rozwijany poprzez ukazywanie zgubnych losów związków zbudowanych na kłamstwach. Hagen Werle zdradzając swoją żonę przyczynił się do jej choroby i przedwczesnej śmierci. Stary Werle nie był również wierny Grzegorzowi i porucznikowi Ekdalowi. Zniszczył swoje dobre stosunki z synem i dawnym partnerem w interesach poprzez kłamstwo i oszustwo.

Gina zachowując w tajemnicy przed swoim mężem prawdę o swojej niechlubnej przeszłości doprowadziła ostatecznie do rozpadu małżeństwa, a także samobójstwa córki. Grzegorzowi, idealiście, wydaje się, że potrafi rozwiązywać problemy małżeńskie wtrącaniem się i wyjawianiem prawdy. Zamiast tego sieje zbędny zamęt i doprowadza do tragedii.

Ibsen zdaje się tłumaczyć nam, że związek musi być oparty na prawdomówności i zaufaniu dwojga ludzi, tworzących ten związek. Ironicznie, zakłamani i niemoralni ludzie, jeśli będą ze sobą szczerzy i nie będą przed sobą nic ukrywać, mają wielkie szanse na stworzenie bardzo szczęśliwego związku, jak to miało miejsce w przypadku Hagena i Pani Sorby.

Dzika kaczka – bohaterowie


Hialmar Ekdal – jest on protagonistą dramatu, chociaż posiada wiele wad. Jest leniwym, bezczynnym marzycielem, którego w pracy fotografa wyręczają żona i niedowidząca córka. Naiwnie sądził, że dzięki swojemu tajemniczemu wynalazkowi uda mu się przywrócić dobre imię rodziny.

Gdy Grzegorz wyjawił mu prawdę o jego żonie i córce, ten nie miał dość odwagi ani szlachetności, by zmierzyć się z prawdą i przebaczyć Ginie. Zamiast tego uparł się, by żona wyjawiła mu, czy Jadwiga faktycznie jest jego córką. Widać małostkowość w jego zachowaniu. Gdy nie dostaje jasnej odpowiedzi od Giny zaczyna wątpić w miłość Jadwigi. Jest przekonany, że córka przez cały czas spiskowała przeciw niemu i dogadała się w tej kwestii ze starym Werle. Gdy wypowiedział głośno słowa, że jedynym dowodem miłości Jadwigi byłoby poświęcenie życia dla niego, ze strychu padł strzał. Można zatem powiedzieć, że swoim zachowaniem zmusił córkę do popełnienia samobójstwa.

Grzegorz Werle – bogaty młodzieniec, wyznający filozofię pożądania ideału. Obrzydzony swoim ojcem, który był realistą, opuścił dom na blisko siedemnaście lat, by pilnować interesów rodziny w górskiej fabryce. Gdy wreszcie powraca do domu zarzuca ojcu, że ten przyczynił się do choroby i śmierci matki swoimi licznymi romansami. Dowiedziawszy się, że rodzic pozbył się Giny, z którą łączyło ich niegdyś potajemne uczucie, zmuszając ją do poślubienia Hialmara, nie mógł uwierzyć w naiwność swojego przyjaciela.

Następnego dnia udał się do Ekdala, by mu o wszystkim powiedzieć, wyjawił prawdę o Ginie i Jadwidze, która cierpiała na tą samą chorobę genetyczną, co stary Werle. Pośrednio przyczynił się zatem do samobójstwa dziewczynki. Jak zapewniał wszystkie swoje działania podejmował w dobrej wierze, chcąc, aby małżeństwo Hialmara i Giny oparte było na zdrowych fundamentach, prawdzie i szczerości.

Jadwiga – czternastoletnia córka Hialmara i Giny, cierpiąca na genetyczną chorobę grożącą całkowitą utratą wzroku. Podobnie jak matka, uwielbia Hialmara i jest gotowa zrobić dla niego wszystko. Gdy ojciec dowiaduje się, że może ona być córką starego Werle`go, Jadwiga wpada w rozpacz, ponieważ nie wie, jak może udowodnić mu swoją wielką miłość.

Gdy Grzegorz namawia ją, aby poświęciła życie swojej ukochanej dzikiej kaczki, z którą dziewczyna się identyfikowała, by w ten sposób dowieść swoje oddanie Hialmarowi, ona interpretuje to na swój sposób. Postanowiła popełnić samobójstwo, decydując się na ostateczny akt miłości.

Hagen Werle – bogaty przemysłowiec i kupiec, ojciec Grzegorza. Człowiek ten reprezentuje odwrotne podejście do życia niż jego syn, ponieważ jest realistą. Głównie z tego wynikają wszelkie konflikty pomiędzy nimi. Stary Werle, pomimo swego bogactwa nie może wyleczyć się choroby, przez którą traci wzrok.

strona:   - 1 -  - 2 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  Dzika Kaczka - streszczenie