Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Znaczenie tytułu

Las, element przyrody, jest w utworze łącznikiem między współczesnością a przeszłością. Zgromadzeni przy ognisku bohaterowie wiedzą, że w tym samym miejscu, jeszcze kilkanaście lat wcześnie rozgrywały się zupełnie inne wydarzenia. Nie zostały one przez nikogo opisane, nikt nie zbadał wszystkich dramatów, jakie się tu wydarzyły. Wielu z ich uczestników nie żyje, wiele zmieniło się wokół. Las pozostaje niezmienny, zostaje ożywiony (animizacja lub wręcz antropomorfizacja), obdarzony pamięcią. Echa leśne to echa przeszłości, echa wspomnień, echa walki o niepodległość kraju. Przynoszą opowieść o grozie i śmierci, ale też odwadze, poświęceniu, honorze.

Ciekawe jest wprowadzenie tego sformułowania do treści utworu. Na początku „echa leśne” można rozumieć dosłownie- stają się składnikiem opisu przyrody. Następnie nabierają znaczenia metaforycznego.
Łoskot uderzał w lasy, ogromne świętokrzyskie bory jodłowe, w puszczę wilgotną, senną, niemą, głuchą. Echa ciosów mknęły od góry do góry, od kniei do knie, w dal czarną, w noc, we mgłę. Odbite, wypędzone, dalekie głosy drżały kędyś za światem i zza świata wołały. Przelękłe, niewymowne, wracały z dali, moczarów, gdzie nikt nie chodził, gdzie „straszy”.[...] Echo porywało ten głos i niosło w ciemnonocną dalekość wieść coraz głuchszą, o tym ciosie przejmujące zwiastowanie. Wszystek las łamał się i rozpadał, huczał wszystkimi drzewami świadectwo niezapomniane i żywym głosem w ciemności wzywał.


Rola zakończenia

Zakończenie utworu czyni go niejednoznacznym. Po opowieści generała pisarz Olszowski przerywa ciszę ciekawskim pytaniem o dalsze losy syna Jana. Generał odpowiada wymijająco, a Olszowski komentuje złośliwie, choć nie wprost.

Problem pozostaje otwarty. Można wysnuć przypuszczenie, że generał Rozłucki nie spełnił ostatniej woli bratanka i wciąż ciąży to na jego sumieniu. Jednak wymowa zakończenia nie jest jednoznaczna i dopuszcza inne możliwe interpretacje.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Echa leśne - streszczenie
2  Stefan Żeromski - biografia
3  Postawa kapitana Rymwida - charakterystyka postaciKomentarze: Znaczenie tytułu, rola zakończenia

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: