Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
„Jego [Hassana] śmierć lekka – ale jej męczeństwo
Było dla myśli mych takim straszydłem,
Że w końcu ludziom i sobie obrzydłem” [1045-1047].
Nic nie może pocieszyć Giaura, ani świadomość zemsty, widok śmierci, czy pamięć o pięknie i anielskim sercu ukochanej. „Zaiste miłość jest świętym pożarem” [1104] – rozpoczyna się fragment o miłości, uczuciu tajemniczym i o wielkiej mocy, zmieniającym wewnętrznie człowieka, dającym mu namiastkę raju. Lecz gdy potem tej miłości zabraknie, człowiek traci oparcie w czymkolwiek, traci sens życia, często zmysły. Giaur mówi, z jakim obrzydzeniem patrzył wtedy na świat, jak nie mógł znaleźć miejsca, w którym byłoby ukojenie lub choćby zrozumienie. Kiedy wiedział już, że tylko zamykając się w sobie, że mając ludzi i sprawy świata w jeszcze większej pogardzie niż za hulaszczego życia, przybył do klasztoru. Wspomina teraz dzieciństwo, wczesną młodość – docenia szczerą radość i uśmiech, który od kilku lat ni gości już na jego twarzy [1191-1228]. Giaur pragnie zapłakać nad sobą. Ale nie potrafi nawet w ten sposób ulżyć mękom.

„Rozpacz silniejsza niźli chęć płakania.
Nie mów pacierzy, w skutek ich nie wierzę,
Silniejsza rozpacz niż twoje pacierze.
Zbawienia nie wart jestem – i nie żądam,
Nie raju, ale spoczynku wyglądam” [1239-1242].
Historia Giaura nie jest snem – mówi bohater, któremu zjawia się postać ukochanej Leili. Może widzi ją oczami serca, przechadzającą się przez morskie fale. Pragnie, by go zabrała z sobą w świat każdy, tylko nie ten ziemski. Ostatnie wiersze Giaura to sucha prośba o skromny pogrzeb i krzyż bez tabliczki, prośba o spokój, bezimienność, wyzbycie się tożsamości na ziemi.

w. 1300-1306 – Giaur umarł.
„Tyle zostało o Giaurze podania
I o Leili, którą on postradał,
I o Hassanie, któremu śmierć zadał”.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Znaczenie bohatera bajronicznego
2  „Giaur” jako powieść poetycka
3  Oskarżam czy bronię Giaura? - rozprawkaKomentarze: Giaur - streszczenie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-19 14:11:37

Kamil: Jednak wiadomo o co chodzi. Hassan utopił żonę, a na Giaura ruszył w zemście by go zabić. "Bardziej podoba mi się inny fragment: "Dalej Giaur mówi o miłości. Kochał Leilę tak bardzo, że rozpacz po stracie kobity doprowadziła go do zbrodni, zabił Hassana." Kobita ;) Ach ten polski język.


2019-01-15 20:49:54

spoko,dzięki!napewno mi to coś pomogło:)buzka


2019-01-11 14:51:10

Suer streszczenie jak sie przeczyta książke i nie zrozumie jej zbytnio streszczenie pomaga zrozumieć i wyjaśnia i jest autentyczne z książką nie to co inne.


2019-01-10 22:14:11

krótko i na temat


2019-01-10 14:05:16

GENIALNE! przeczytałam utwór w całości... i wiedziałam tylko że Giaur umarł, kochał Leilę i zabił kogoś tam. A jak przeczytałam to streszenie, to mi się rozjaśniło wszytsko :) Chylę czoła, przed autrem opracowania.
Streszczenia książek
Tagi: