Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Stary Grzegorz po występie rozmawiał z Fronckiem o przyszłości Wawrzka. Planował przyjąć go do zespołu i nauczyć kilku sztuczek. Wieczorem wyjechali z miasteczka i zatrzymali się rankiem na polance by zjeść śniadanie. Froncek usiłował nauczyć Wawrzka chodzenia na rękach, jednak ten zaparł się, że nie będzie chodzić inaczej niż ludzie w Porębie. Jednak gdy Grzegorz go zbił z ochotą przystąpił do nauki. Starsi upewniali go, że jadą prosto do Poręby. Po obiedzie chłopak pożegnał się z Grzegorzową i, wierząc w zapewnienia jej męża, że Poręba jest tuż-tuż, pobiegł we wskazaną stronę. Droga jednak biegła do Miechowa.

Śpiącego Wawrzka odnalazł Grzegorz i silnie złoił mu skórę za ucieczkę. Od następnego dnia chłopak zaczął swą służbę u kuglarzy. Uczył się między innymi chodzenia po linie, sztuczek z kozą Beksą, której łaski zaskarbił sobie kromkami chleba. Publiczności podobały się występy malca i kozy. Wawrzuś tęsknił za domem, jednak tylko Grzegorzowa pragnęła oddać go rodzicom lub dobrym ludziom na wychowanie. Tak linoskoczkowie przemierzali cały kraj. Syn Wojciecha wciąż obmyślał plan ucieczki. Pewnej deszczowej nocy za przyzwoleniem Grzegorzowej uciekł z jadącego wozu. Grzegorz szybko odkrył ucieczkę i zaczął szukać z Fronckiem w okolicy zbiega, jednak nie wypatrzył go w konarach drzew. Za namową Grzegorzowej ruszyli dalej.

Konik zwierzyniecki
Wesele w Pisarach. — Szedł do Poręby, zaszedł do Krakowa. — Tatar na drewnianym koniu. — Znowu pielgrzym. — Dlaczego św. Wojciech ma dwie głowy? — Ojciec Szymon

Nad ranem chłopak ruszył przed siebie mądrzejszy o nowe doświadczenia. Został nakarmiony w wiejskiej chacie, gdzie wyznał, że idzie od matki chrzestnej do Poręby. Od gospodarzy dowiedział się, że to gdzieś pod Krakowem, jednak co znaczył Kraków nie wiedział. Pokrzepiony ruszył dalej. Od pastuszka dowiedział się, że doszedł do wsi Pisary. We wsi usłyszał muzykę i przestraszył się, że to wiły. Jednak gdy się zbliżył zobaczył, że to huczne wesele. Jedna z dziewczyn poczęstowała go kiełbasą, zaś drużba, który mianował go starostą, dał mu miodu. Poproszony do tańca nie spłoszył się i dziarsko wywijał do upadłego. Niektórzy podejrzewali, że to diabelskie sztuczki. Wawrzuś słysząc, że wspominają Grzegorza umknął niepostrzeżenie.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Historia żółtej ciżemki - streszczenie krótkie i opracowanie
2  „Historia żółtej ciżemki” - bohaterowieStreszczenia książek
Tagi: