Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Ksiądz Melchior zapowiadał, że w tym roku Kraków zobaczy jasełka, jakich jeszcze nie było. 23 grudnia Wawrzuś ustawił figury w klasztorze w kaplicy św. Anny. Przedstawienia jasełkowe odbywały się do końca stycznia. W święto Trzech Króli chłopiec także przyszedł na uroczystość i wysłuchiwał pochwał na temat swojego dzieła. Mówił, że wykonał je zwykły uczeń, a zebrani traktowali to jako kpiny i ganili go. Nagle Wawrzuś zobaczył, jak złodziej wykrada mieszczce sakiewkę i chwycił go silnie za rękę. Okazało się, że to jego przyjaciel – Jasiek z Poręby. Ten powiedział, by dawny znajomy go nie osądzał dopóki nie wysłucha jego historii. Chłopcu poszli porozmawiać na przedmieście – Brzegi. Jasiek wyznał, że służy u pana, który go zmusza do złodziejstwa.

Jasiek opowiedział, że po zniknięciu Wawrzka zmarła mu matka. Macocha wyganiała go z domu. Najpierw terminował u kowala, a następnie pasł krowy wójta w Łobzowie. Dowiedział się, że jego ojciec również zmarł. Służył następnie w stajni w Niegoszowicach. Był dobrym woźnicą, dlatego dostawał od pana zapłatę. Chciał układać tyle, by kupić grunt. Pewnego dnia w Krakowie kupiec naciągnął go na zwierzenia przy miodzie. Obiecał przyuczyć go do zawodu kupca. Jasiek odszedł z dotychczasowej służby i odnalazł pana Hincza Bartnika. Początkowo został jego sługą. Pan odebrał mu wszelkie oszczędności, a następnie zaczął przyuczać do fachu złodzieja.

Gdy Jasiek wprawił się w okradaniu kukły, pan wziął go jako pomocnika przy okradaniu domostw. Chłopak miał stać na straży. Kilkakrotnie się im powiodło, aż pewnego dnia zostali przyłapani. Jasiek usłyszał, że jest złodziejem i zdał sobie sprawę u kogo służy. Udało mu się zachować łup i postanowił rano oddać go w ratuszu. Jednak jego pan przestrzegł go, że jeśli go wyda sam zostanie skazany na długoletnie więzienie za pomocnictwo, dlatego Jasiek zrezygnował z donosu i nadal mu służył. Wawrzek pożegnał się z przyjacielem, myśląc jak go uwolnić od opresji. Po drodze spotkał kolędników, jednak nie dał się im namówić na nocowanie poza domem. Gdy zbliżał się do bram dostrzegł pielgrzyma-czarownika, którego ktoś nazwał Czarnym Rafałem. Złodziej zaczął go ścigać, a brama miejska była zamknięta. Udało się jednak Wawrzekowi wejść przez otwarte okno.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Historia żółtej ciżemki - streszczenie krótkie i opracowanie
2  „Historia żółtej ciżemki” - bohaterowieStreszczenia książek
Tagi: