Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Utwór poprzedzono dedykacją, mottem z Novalisa oraz przedmową autora:

Państwu G. F. W. Hope z wdzięcznym przywiązaniem wieloletniej przyjaźni


Jest pewne, że moje przekonanie
staje się nieskończenie silniejsze
z chwilą, gdy uwierzy w nie
inna dusza.


W przedmowie, napisanej w czerwcu 1917 roku, a więc po kilkunastu latach od pierwszego wydania powieści (1900), autor ustosunkowuje się do głosów niektórych krytyków, którzy zarzucali mu „dziwaczność metody narracyjnej i nieprawdopodobność rozmiarów opowieści Marlowa”. Twierdzi nieco żartobliwie, że opowieść Marlowa można spokojnie przeczytać na glos wciągu trzech godzin. Conrad opowiada o historii powstania powieści, epizod ze statkiem okazał się doskonałym pretekstem do napisania „swobodnej, rozleglej opowieści”; że przy tym wypadek tego rodzaju mógłby z całym prawdopodobieństwem na całe życie zaważyć na „poczuciu istnienia” prostego i głęboko czującego człowieka.

ROZDZIAŁ 1

Lord Jim był człowiekiem o imponującym wyglądzie i wewnętrznej pewności siebie. Doskonały w swych fachu akwizytora, mimo zgrozy swoich kolejnych pracodawców szybko rzucał nawet najbardziej opłacalne posady. Dla mieszkańców portów był po prostu Jimem – miał oczywiście nazwisko, ale pragnął je ukryć, tak samo jak pragnął ukryć pewien fakt ze swego życia.

Trzymał się portów, ponieważ był marynarzem wygnanym z morza i posiadał teoretyczne zdolności, nadające się wyłącznie do zajęcia portowego akwizytora. Cofał się w porządku ku wschodzącemu słońcu, a ów fakt doganiał go mimochodem, ale nieodwołalnie. I tak w ciągu lat znano Jima kolejno w Bombaju, Kalkucie, Rangunie, Penangu, Batawii (…) Później jego bystre rozeznanie Nieznośności wygnało go na zawsze z portów i spośród białych ludzi, usuwając się w głąb dziewiczego lasu, wówczas to Malaje ze wsi leżącej wśród dżungli (…) Nazwali go: (…) Lord Jim.


Jim był jednym z pięciu synów pewnego proboszcza. Młody chłopak pod wpływem lekkiej literatury zapragną być marynarzem, więc wysłano go do szkoły „dla oficerów marynarki handlowej”. Pewnego dnia podczas sztormu na statku szkoleniowym rozległa się wiadomość, że w pobliżu zdarzył się wypadek i trzeba ruszać na ratunek. Jim zapatrzony w szalejące morze nie zdążył wskoczyć na łódź płynącą na pomoc rozbitkom. Czuł się nieswój po tym wszystkim – przecież „mógł stawić czoło większemu niebezpieczeństwu”. Kiedy wieczorem jeden z chłopców opowiadał o swoim bohaterskim czynie, uznał to za czczą próżność.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 -  - 13 -  - 14 -  - 15 -  - 16 -  - 17 -  - 18 -  - 19 -  - 20 -  - 21 -  - 22 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Romantyczne cechy Lorda Jima
2  Pozostali bohaterowie
3  Okoliczności powstania "Lorda Jima"Komentarze: Lord Jim - streszczenie szczegółowe

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-16 15:02:50

Wraaaf.... Dobrze ze sa ludzie co czytaja takie ksiazki i wspomagaja innych...:) Dlaczego nie mozna przerabiac w szkole ksiazek o tematyce np. PROGRAMOWANIE :p


2019-01-11 15:45:48

Dzieki dzieki :D streszczenie bomba:P moze troche wiecej szczegolow by sie przydalo bo moja nauczycielka tylko na tym sie opiera ale jestes wielki dzieki za to :*


2019-01-08 18:59:17

Nie przesadzajmy. Lektury nie są istotą szkoły. Fakt są ważne... a raczej niby są. Tak na prawdę wieje od nich nudą, monotonią, a streszczenie takie jak o pomaga przebrnąć przez wiele nużących książek.Nie każdemu podchodzi lektura, i czuć pewien niedosyt, kiedy po przewertowaniu 500 stron, nie doznajemy żadnej refleksji czy radości. Po przeczytaniu tego streszczenia, na pewno przeczytam "Lorda Jima" w całości.


2019-01-05 15:45:01

Streszczenie straszne!!! Pomijając to, że momentami niezbyt gramatycznie i stylistycznie napisane. Jak można na takim czymś oprzeć jakiekolwiek przemyślenia???!!!! Swoją drogą to bardzo smutne, że ludzie (młodzież) są już zbyt leniwi, żeby czytać książki. A potem robią błędy.... Nie będę może już pisać nic więcej bo pewnie i tak wyda Wam się za długie...


2019-01-02 14:24:55

Strzeszczenie Pani Emilii jest bardzo dobre - to fakt, początkowo streszczenie jest chaotyczne, ale takaż sama jest i książka. Brak chronologii jest uciążliwy i nie ułatwia czytania (również streszczenia), ale nic dziwnego jeśli autor dopiero w trakcie pisania zmienia wizję utworu i postanawia z noweli stworzyć powieść - to wyjaśnia brak ciągłości fabuły. Relatywizacja i wielogłosowość jest pożądanym aspektem jeśli chodzi o ciekawość lektury. Osoby, które nie przeczytały całej książki, prócz tego streszczenia, koniecznie muszą przeczytać opracowanie! Ps. "Lord Jim" jest ciekawą powieścią, jednakże to konkretyzm i stanowczość pozytywizmu, oraz kult pracy w obliczu ostatecznego szczęścia, jest dla mnie motywem przewodnim i najwyższą wartością.
Streszczenia książek
Tagi: