Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
James, bo tak nazywano w rodzinnym domu tytułowego bohatera powieści Conrada, urodził się na plebani, jak wielu ówczesnych ludzi morza. Ojciec wpoił mu najważniejsze zasady moralne, a nieposkromioną wyobraźnię ukształtowały w chłopcu popularne powieści. Nie znamy nazwiska bohatera powieści, przez narratora oraz „białych” jest on nazywany po prostu Jimem, natomiast Bugisi (malajski lud zamieszkujący Patusan) nadali mu godność Tuana Jima (Lorda Jima). Jako bardzo młody chłopak Jim – zgodnie ze swym największym pragnieniem - został wysłany do szkoły dla oficerów marynarki handlowej. Aż do nieszczęsnych wypadków na „Patnie” służył jako oficer na morzu, potem był akwizytorem firm zaopatrujących statki, by ostatecznie trafić do zapomnianego przez świat Patusanu, gdzie z przedstawiciela handlowego firmy Steina stał się przywódcą Bugisów.

Jim nie jest postacią wyraźną – tak mówi o bohaterze swojej opowieści Marlow, który mimo licznych starań nie umiał w pełni oddać niezwykłej osobowości swego przyjaciela. Barwny i złożony charakter Jima to nie jedyny powód, dla którego trudno czytelnikowi unaocznić sobie tę postać – przecież historię młodego oficera poznajemy za sprawą relacji wielu ludzi: narratora głównego, Marlowa oraz innych osób, od których Marlow miał wiadomości o Jimie. Taka konstrukcja dodatkowo komplikuje próbę zrozumienia głównego bohatera. Niewątpliwe jest jednak to, że Jim to ktoś niezwykły, obdarzony wieloma zaletami, wzbudzający powszechny podziw - dowiadujemy się o tym w pierwszych słowach powieści:

Brakowało mu cal – może dwa – do sześciu stop wzrostu, był potężnie zbudowany, a gdy szedł prosto na kogoś, patrząc nieruchomo spode łba, z pochylonymi nieco plecami i wysunięta głową, przypominał nacierającego byka. Głos miał głęboki, donośny; z zachowania jego przebijała jakby uparta pewność siebie, w której nie było nic agresywnego. Zdawało się, że ta pewność siebie jest nieunikniona, że się przejawia nie tylko w stosunku do innych, ale i do niego samego. Był nieskazitelnie czysty, ubrany w niepokalaną biel od trzewików aż do kapelusza, i w przeróżnych wschodnich portach, gdzie zarabiał na życie jako akwizytor dostawcy okrętowego, bardzo był popularny.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Lord Jim - streszczenie szczegółowe
2  Bibliografia
3  Romantyczne cechy Lorda JimaKomentarze: Jim – tchórz czy bohater? Historia człowieka, który pozostał wierny samemu sobie (charakterystyka)

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: