Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Motywy legendarne i historyczne odnajdziemy w opowieści Koszałka-Opałka, który historię o pochodzeniu Krasnoludków łączy z historią Polski. Wspomina na początku o władcy Lechu, który założył Gniezno w miejscu, gdzie zobaczył gniazda białych ptaków. Legenda głosi, że były to białe orły, jednak w księgach Skrzatów mowa jest o bocianach. Mieszkańcami byli wówczas Lechici, zwani Polanami, ponieważ orali okoliczne pola. Były to czasy spokojnego rozwoju.

Następnie nastał okres sporów i waśni, gdy władzę podzielono między dwunastu wodzów, jednak lud doprowadził do skupienia władzy w jednym ręku. Później na ziemię najechali Niemcy, z czym wiążę się legenda o Wandzie, co Niemca nie chciała i utopiła się w Wiśle. Kraina była zniszczona, a do władzy przyszedł zły ród Popieli. Jednego z nich zjadły myszy (Koszałek twierdził, że były to Bożęta przebrane w mysie futerka). Miało to miejsce w Mysiej Wieży nad jeziorem Gopło.

Kolejnym jest odwołanie do legendy o powstaniu państwa polskiego i wstąpieniu na tron Piasta. Przytoczona została opowieść o Piaście, jego żonie zwanej Rzepichą i synu Ziemowicie. Pewnego dnia na postrzyżyny chłopca przybyli dwaj jaśni wędrowcy z pieśnią o Panu nieba i ziemi. Piast został królem i z rodziną przeniósł się do zamku, gdzie służyli mu liczni rycerze i dworzanie. W utworze występuje także imię wnuka Ziemowita – Mieszka.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  O krasnoludkach i sierotce Marysi - streszczenie w pigułce
2  Krasnoludki – opis
3  Wierzenia i tradycje w baśni „O krasnoludkach i sierotce Marysi”Komentarze: Historia w baśni „ O Krasnoludkach i sierotce Marysi”

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 

Streszczenia książek
Tagi: