Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pośmiertna nagroda „Pierścienia” za całokształt twórczości, przyznana podczas Gdańskich Spotkań Jesiennych, Ogólnopolski Konkurs Poetycki im. Haliny Poświatowskiej organizowany od 1974 w Częstochowie, Dom Poezji - Muzeum Haliny Poświatowskiej, otwarte 9 maja 2007 w jej rodzinnym domu w Częstochowie przy ul. Jasnogórskiej 23, izba pamięci poetki z jej pomnikiem wykonanym w naturalnych rozmiarach z żywicy przez częstochowskiego rzeźbiarza Szymona Wypycha, ozdabiająca częstochowską Szkołę Podstawową nr 8, obecność wierszy poetki na setkach internetowych blogów czy czatów – to tylko mała część z dowodów na to, że Halina Poświatowska jest nie tylko jedną z najważniejszych poetek polskiej literatury powojennej, lecz jedną z najwybitniejszych poetek w całej historii polskiej literatury.


Zawdzięcza ten tytuł nie tylko uczynieniu przeplatającej się miłości i śmierci głównymi motywami swojej poezji, lecz także – jeśli nie przede wszystkim – niezwykłemu talentowi, który sprawiał, że z taką samą siłą i intensywnością trafiała do odbiorców sprzed pół wieku, jak i do tych żyjących w epoce Mc Donald’sa czy Internetu.

Była zarazem buntowniczką sprzeciwiającą się często niesprawiedliwej rzeczywistości, jak i wieczną optymistką, która, mimo choroby, potrafiła cieszyć się każdą chwilą czy jedną z pierwszych feministek, uwieczniającą w poezji bohaterskie kobiety, pragnące miłości i świadome swej przemijalności.

Mapa serwisu: