Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Skończył tylko szkołę podstawową, po której rozpoczął pracę w inspektoracie katastralnym. Stroop miał pociąg do centralnych urzędów. Ponieważ stanowił typ asteniczny imponowały mu atletyczne ramiona i zapaśniczy tors. Lubił sport, był wrażliwy na piękno przyrody, ale najbardziej na żołnierskie i nacjonalistyczne tradycje swego narodu. Po wybuchu „narzuconej wojny”, czyli I wojny światowej, Jurgen Stroop zaciągnął się ochotniczo do 55 pułku piechoty. Nienawidził Francji i Francuzów. Jednakże nawet w celi nie był w stanie uniknąć gestów i słów świadczących o tym, że we Francji skóra mu cierpła ze strachu. Został tam ranny w łopatkę, dzięki czemu powrócił do kraju w glorii chwały. Jako kombatant odznaczony za odwagę był uwielbiany przez kobiety i podziwiany przez dzieci.

Stroop miał we krwi kult wojny jako instrumentu porachunków i metody zagarnięcia dóbr dla siebie i dla swego kraju. Jego wyznania na temat ten charakteryzowały się wysokim poziomem sformułowań, odbiegającym od codziennego języka Stroopa. Ten posłuszny umysł w sposób mechaniczny przyswoił sobie słownictwo propagandy i szkoleń partyjnych NSDAP.
„Wojna jest selekcyjnym zabiegiem biologicznym i psychologicznym – mówił – koniecznym dla każdego narodu. Tylko ludzie o duszy rycerza mogą dostąpić przywileju odczucia i zrozumienia tej wyższej kategorii przeżyć, jaką jest wojna”.
Głosił również hasło, że „wojna to najlepsze wrota do wolności”.

Po zakończeniu I wojny światowej przebywał w Polsce, na Litwie, Białorusi, Polesiu, w Galicji, ale niewiele na linii frontu. Lubił być żołnierzem, ale bał się walki.
„Stroop to zdecydowany podoficer. Odpowiada mu życie koszarowe, regulamin służby wewnętrznej, ślęczenie nad wykazami kompanii i pułku. Kaligrafuje tam, kreśli. Nie wyobraża sobie lepszej szkoły życia niż pruski dryl. Zazdrośnie patrzy na monokl oficerski. Pije rozkazy z ust szefów. Brutalnie połajanki i wymyślania oddaje z nawiązką szeregowcom. Wśród podwładnych mu pupilków – co nie skarżą się na ostre traktowanie umieją organizować jedzenie”.
Podczas pobytu w Brzeżanach poznał dziewczynę, w której się zakochał i chciał ją poślubić. Krok ten odradziła mu rodzina. Po latach stwierdził, że była to dobra decyzja, gdyż po ślubie ze Słowianką jego dzieci byłyby mieszańcami, a on nie mógłby zrobić takiej kariery w SS. A więc poglądy nacjonalistyczne miał ugruntowane i poparte przez środowisko jeszcze przed wstąpieniem do NSDAP.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Rozmowy z katem - opracowanie
2  cytaty
3  Krótka historia warszawskiego gettaKomentarze: Rozmowy z katem - streszczenie, bohaterowie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-16 22:01:44

To sie chyba nie da zdefiniowac w karegotiach powinien , podzielic mozesz sie tylko tym, co masz, wiec chyba nie istnieje jakis ideal, pod ktory mozna by sie bylo mniej lub bardziej skutecznie podszywac.Nasze zadanie, jako rodzicow, to pomoc dzieciom zbudowac sobie umeblowanie w glowie, kapital intelektualny, emocjonalny i moralny, ktory pozwoli im skutecznie dzialac samodzielnie, a na koniec procesu dac kopa na droge Dobry rodzic to po prostu taki, ktory czyni to skutecznie. Myszak Dobre/Słabe: 3 0


2018-12-20 16:38:14

dobra robota ciekawie sie czyta dobre wprowadzenie do ksiazki. Bardzo ja polecam


2018-11-22 17:41:05

przeczytałam książke ale to streszczenie jest super opisuje wszytskie szczególy w skrócie polecam :)


2018-11-19 14:27:55

jeszcze nie czytałam tego streszczenia, a ksiażke tak, też mi się podobała. Streszczenie też zamierzam przeczytać ponieważ przyda mi się do prezentacji maturalnej.


2018-11-13 19:17:09

Uważam, że żadne streszczenie nie jest w stanie dorównać książce, jednak w tym przypadku jest ono, można powiedzieć, bardzo idealnym odzwierciedleniem fabuły, co rzadko się zdarza, dlatego nie lubiącym czytać tego typu książek polecam tę lekturę
Streszczenia książek
Tagi: