Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Streszczenie - życiorys Jurgena Stroopa

Jurgen Stroop - ukształtowały go rodzina, atmosfera miasteczka Detmold w księstwie Lippe oraz sytuacja Niemiec po klęsce I wojny światowej. Ojciec – Konrad - pochodzący z rodziny chłopskiej, był policjantem i wychowywał syna w kulcie władzy, wyrabiał w nim przede wszystkim posłuszeństwo. Matka – ulubienica Księcia Lippe - rządziła w domu twardą ręką. Była typową niemiecką kobietą, której świat zawężony był do prowadzenia domu, wychowywania dzieci, plotek i niedzielnych mszy. Jej światopogląd utrwalały od lat: konfesjonał i poduszka na parapecie okna.

Józef, bo takie imię nadali mu rodzice na chrzcie, urodził się 26 września 1895 roku. Dzieciństwo miał sielskie, choć ubogie. Ojciec nie zarabiał dużo, a matka była bardzo oszczędna, dlatego już od dzieciństwa ukształtowała się w nim pragnienie dóbr doczesnych. Uwielbiał konie, więc od dzieciństwa pragnął mieć wysokie buty. Wychowywany był w kulcie munduru (w miasteczku było wielu wojskowych), Księcia Lippe i tradycji germańskich, których uosobieniem był pomnik Hermanna Cheruska. Nie podobalo mu się jednak, że Książe pobiera opłaty za oglądanie pomnika, że czerpie z tego korzyści.

Już od dzieciństwa był strachliwy. Wspominał, że bał się z kolegami biegać po kamieniach w rzece. Jednocześnie już wtedy odznaczał się dużym posłuszeństwem w stosunku do władzy, będąc w szkole ze strachu przed nauczycielem zakapował własnego kolegę. We wspomnieniach Stroopa ojciec był srogi, żołnierski, szowinistyczny i pachnący fajką. Matka zaś uznawała chłopskie tradycje męża policjanta, ale żyła już tylko miastem, kumami i wygodą sklepów. Józef zakończył edukację na szkole podstawowej. Nie był ani zdolny, ani nie miał dobrej pamięci, nie znał literatury ojczystej.
„Pojętny odbiorca antologii banałów, miał pogardę dla rówieśników o uzdolnieniach intelektualnych i skłonnościach do myśli humanistycznej”.
Uwielbiał siłę fizyczną, zapach uprzęży i siodła. Nęciły go mundury i rynsztunek wojskowy, ordery, odznaki, naszywki i dryl zewnętrzny. Ale jednocześnie odwaga moralna i fizyczna nie zawsze znajdowały się w centrum jego istoty. Już w szkole był strachliwy, nie umiał przeciwstawić się rygorystycznemu nauczycielowi i zakapował swego przyjaciela, który coś zbroił. Nawet w szkole nie umiał przeciwstawić się władzy zwierzchniej, stąd wynikały liczne konflikty z kolegami.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  cytaty
2  Meldunek gen. SS Jurgena Stroopa z XII 1943 r.
3  Rozmowy z katem - opracowanieKomentarze: Rozmowy z katem - streszczenie, bohaterowie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-16 22:01:44

To sie chyba nie da zdefiniowac w karegotiach powinien , podzielic mozesz sie tylko tym, co masz, wiec chyba nie istnieje jakis ideal, pod ktory mozna by sie bylo mniej lub bardziej skutecznie podszywac.Nasze zadanie, jako rodzicow, to pomoc dzieciom zbudowac sobie umeblowanie w glowie, kapital intelektualny, emocjonalny i moralny, ktory pozwoli im skutecznie dzialac samodzielnie, a na koniec procesu dac kopa na droge Dobry rodzic to po prostu taki, ktory czyni to skutecznie. Myszak Dobre/Słabe: 3 0


2018-12-20 16:38:14

dobra robota ciekawie sie czyta dobre wprowadzenie do ksiazki. Bardzo ja polecam


2018-11-22 17:41:05

przeczytałam książke ale to streszczenie jest super opisuje wszytskie szczególy w skrócie polecam :)


2018-11-19 14:27:55

jeszcze nie czytałam tego streszczenia, a ksiażke tak, też mi się podobała. Streszczenie też zamierzam przeczytać ponieważ przyda mi się do prezentacji maturalnej.


2018-11-13 19:17:09

Uważam, że żadne streszczenie nie jest w stanie dorównać książce, jednak w tym przypadku jest ono, można powiedzieć, bardzo idealnym odzwierciedleniem fabuły, co rzadko się zdarza, dlatego nie lubiącym czytać tego typu książek polecam tę lekturę
Streszczenia książek
Tagi: