Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
I wojnę zakończył z nastrojem krzywdy i poczucia niespełnienia, na tak podatnym gruncie rozwijały się hasła nacjonalistyczne. Zresztą taka sytuacja panowała w całym Detmoldzie, a postawa Stroopa ilustrowała postawy większości z mieszkańców. Chodził po mieście w wysokich butach i podbijał serca miejscowych panien. Ożenił się wkrótce z panną z towarzystwa, córką pastora. Powoli awansował w pracy. Żona urodziła mu córkę – Renate. Był rozczarowany, że pierwszego nie spłodził syna. Czuł się dumny z teścia pastora, ale nie doceniał jego wartości, sprzedał jego cenną bibliotekę nie znając jej wartości.

Dom trzymał żelazną ręka. Wyznawał zasadę, że dla kobiet przyporządkowane są dzieci, kuchnia, kościół.
„W głowie miał myśli, jakie podawała prasa”.
Do ugrupowań hitlerowskich wstąpił w 1932 roku. Szybko okazał się niezwykle cennym nabytkiem. Był systematyczny, wierny i wierzący w każdą odgórnie podaną prawdę. Szybko rosło jego znaczenie, komenderował, rozkazywał.

W wyborach w 1932 i 1933 roku hitlerowcy zdobyli w Detmoldzie największą ilość głosów w skali światowej. Niemała w tym zasługa Stroopa, który automatycznie również awansował w hierarchii partyjnej. Nie bał się używać terroru, bicia, podpaleń by pomóc partii zwyciężyć. Tacy ludzie potrzebni byli władzy, został więc szefem policji w Lippe i brał udział w masowych okrucieństwach by umocnić władzę. Poznał osobiście Hitlera i Himmlera – zawsze nawet w więzieniu mówił o nich z uwielbieniem. Dzięki wstawiennictwu tego ostatniego został oficerem SS. W 1934 roku wraz z rodziną przeniósł się do Munsteru, gdzie żona powiła pierworodnego syna Jurgena. Chłopiec w kilka dni po porodzie zmarł za co Strop obwiniał żonę. W tym czasie Strop zmienił imię z Józef na Jurgen. Zrobił to na cześć syna i by w pełni zamanifestować swą przynależność do narodu (Jurgen brzmi bardziej germańsko). Stał się ważny, przesiąkł propagandowymi sloganami, które powtarzał także w wiele lat później, już w więzieniu. Mimo iż matka wychowała go jako katolika, głosił hasła, że Jezus był pół-nordykiem, bo jego matka zaszła w ciążę z Germaninem. Przeniósł się następnie do Hamburga, gdzie żona urodziła mu syna Olafa . Bywał na zjazdach nazistowskich, chwalił ich atmosferę, jeździł też na kursy i szkolenia, z których czerpał swą wiedzę o teorii ras. Był jej zagorzałym zwolennikiem, dlatego też został wybrany do likwidacji warszawskiego getta. Z Hamburga został oddelegowany do Liberca i Karlovych Varów w Czechosłowacji.


strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 - 

Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Rozmowy z katem - opracowanie
2  cytaty
3  Meldunek gen. SS Jurgena Stroopa z XII 1943 r.Komentarze: Rozmowy z katem - streszczenie, bohaterowie

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-16 22:01:44

To sie chyba nie da zdefiniowac w karegotiach powinien , podzielic mozesz sie tylko tym, co masz, wiec chyba nie istnieje jakis ideal, pod ktory mozna by sie bylo mniej lub bardziej skutecznie podszywac.Nasze zadanie, jako rodzicow, to pomoc dzieciom zbudowac sobie umeblowanie w glowie, kapital intelektualny, emocjonalny i moralny, ktory pozwoli im skutecznie dzialac samodzielnie, a na koniec procesu dac kopa na droge Dobry rodzic to po prostu taki, ktory czyni to skutecznie. Myszak Dobre/Słabe: 3 0


2018-12-20 16:38:14

dobra robota ciekawie sie czyta dobre wprowadzenie do ksiazki. Bardzo ja polecam


2018-11-22 17:41:05

przeczytałam książke ale to streszczenie jest super opisuje wszytskie szczególy w skrócie polecam :)


2018-11-19 14:27:55

jeszcze nie czytałam tego streszczenia, a ksiażke tak, też mi się podobała. Streszczenie też zamierzam przeczytać ponieważ przyda mi się do prezentacji maturalnej.


2018-11-13 19:17:09

Uważam, że żadne streszczenie nie jest w stanie dorównać książce, jednak w tym przypadku jest ono, można powiedzieć, bardzo idealnym odzwierciedleniem fabuły, co rzadko się zdarza, dlatego nie lubiącym czytać tego typu książek polecam tę lekturę
Streszczenia książek
Tagi: