Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Szewczyk Dratewka był ubogim, wędrownym szewcem. Podczas jednej z wypraw jego dobre serce skłoniło go do:
  • odbudowania zniszczonego mrowiska;
  • naprawy zniszczonej barci;
  • nakarmienia, ostatnim kawałkiem chleba, głodnych kaczek;

Szewczyk otrzymał deklarację zwierząt o pomocy, gdy będzie tego potrzebował. Dratewka uśmiechał się tylko, bo jakiej pomocy mógł spodziewać się od mrówek, pszczół, czy kaczek?

Pewnego dnia Szewczyk dotarł do miasta. W wysokiej wieży zamknięta była piękna panna. Uwolnienie jej było możliwe po wykonaniu trzech zadań wymyślonych przez czarownicę. Mimo wielu prób nikomu nie udało się to wcześniej. Szewczyk podjął się wyzwania.

Zadania czarownicy


1. Pierwszym zadaniem było oddzielenie piasku od maku (umieszczonych w korcu). Zadanie wydało się Szewczykowi niewykonalne, zwłaszcza że miał wyrobić się do świtu. Z pomocą przyszły mu jednak mrówki, które uporały się z pracą w kilka godzin.
2.Drugim zadaniem było odnalezienie złotego kluczyka na dnie jeziora. Z pomocą przybyły kaczki, które wraz z rybami odnalazły kluczyk i przekazały go Szewczykowi.
3.Trzecim zadaniem było odgadnięcie, która z dziewięciu okrytych tak samo panien, jest królewną. Zrezygnowanemu Szewczykowi pomogły pszczoły, które utworzyły złoty pierścień nad księżniczką.

Szewczyk po rozwiązaniu zagadek uwolnił królewnę z niewoli. Wzięli ślub i zamieszkali razem w zamku. Z ich panowania zadowoleni byli zarówno ludzie, jak i zwierzęta. Czarownica zmieniła się w wielkie ptaszysko i odleciała.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij

  Dowiedz się więcej
1  Szewczyk Dratewka - bohaterowie