Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Fabuła powieści przypomina chwilami powieść kryminalną. Element zbrodni, podobnie jak element perwersji seksualnej wprowadza pisarz za pomocą bogatego homoseksualisty Gonzala. Elementy te są niezwykle ważne, konstruują fabułę utworu.

Metaforycznie przedstawiony Portugalczyk nie tylko inicjuje zbrodnie, ale również wplątuje w nią praktycznie wszystkie postacie „Trans-Atlantyku”. Nie chodzi o fakt jej dokonania, wydaje się, że u Gombrowicza ważniejszy jest sam zamiar. Początkowo Gombrowicz-bohater buntuje się, nie chce pozwolić ani na zbrodnię, ani na orientację seksualną Gonzala. Brzydzi się nim i krytykuje utożsamienie homoseksualizmu z postępem. Teorie pochodzące te odzwierciedlają głoszone przez niektórych poglądy końca lat 30. W finale jednak, gdy ma ostrzec Ignacego przed seksualno-morderczymi zamiarami Gonzala, kapituluje, stwierdza: „niech on siebie w Co zechce przemienia, a choćby w Mordercę, Ojcobójcę! Choćby i w Cudaka! Niech się ta parzy z kim chce!”. Jednym słowem przyjmuje zarówno zbrodnię, jak i perwersje erotyczne.

Akceptacja zbrodni i zboczenia jest zastąpieniem starej „Formy” nową – Ojczyzny „Synczyzną”.


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Trans-Atlantyk - streszczenie
2  Śmiech w „Trans-Atlantyku”
3  Witold Gombrowicz - biografiaKomentarze: Zbrodnia i perwersje seksualne w Trans-Atlantyku

Dodaj komentarz (komentarz może pojawić się w serwisie z opóźnieniem)
Imię:
Komentarz:
 2019-01-14 23:15:39

Czy pasjonowanie się w/w "postępem" i zapalczywość ideologiczna zwalnia z podstawowej znajomości języka ojczystego?... Sprawdź, proszę, w słowniku znaczenie wyrażeń, przeciwko którym występujesz z tak świętym i gorącym oburzeniem. Bo domyślam się, że trudu zaczęcania Cię do zdobycia faktycznej, trochę głębszej niż "podstawowa", wiedzy z zakresu biologii nawet nie warto podejmować...


2019-01-06 20:57:29

No kurczę. Coś tu jest chyba nie tak. Jak wam się nie podoba to po prostu tego nie czytajcie, ludzie. Jak potraficie lepiej to opracujcie tę lekturę sami, a nie tu jakieś wąty macie...


2018-12-31 15:51:54

"Początkowo Gombrowicz-bohater buntuje się, nie chce pozwolić ani na zbrodnię, ani na orientację seksualną Gonzala." Pomijając oczywistą dziwaczność tego zdania, trzeba żebyś wiedział/a że ten Gombrowicz, o którym piszesz, miał skłonności homoseksualne i chyba jednak nie zgodziłby się z twoją interpretacją jego powieści!


2018-12-21 18:24:47

Na szczęście u nas nie jest to lekturą. Owszem "Ferdydurke" czytaliśmy, ale "Trans-Atlantyk" jest tylko dla tych, którzy zdają rozszerzony j.polski. Przyznam, że specyficzna jest twórczość W.Gombrowicza... I wielkie dzięki za tak dobre opracowanie - bardzo przydatne.


2018-12-07 15:13:50

Zbrodnia i zboczenie seksualne - truskawa (jaredka {at} interia.pl) Czemu ta książka jest lekturą? czytanie jej ponieważ jest się do tego zmuszonym to istny horror! Ksiązka była dla mnie okropna, czytając streszczenie wiecej się zrozumie. Ale trudno znaleźć głębszy sens w tej lekturze.. eh... pokrecony autor z pokreconymi pomysłami tyle powiem na temat Gombrowicza. jest lekturą, żeby tacy ignoranci, jak Ty, mieli szerszy obraz postrzegania literatury niz H. Potter, saga Zmierzch i artykuły w gorących gazetach dla sexownych nastolatek.
Streszczenia książek
Tagi: