Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
W październiku Maryla pozwoliła dziewczynce zaprosić Dianę na podwieczorek. Ania, zachwycona tym pomysłem, uroczyście przyjęła przyjaciółkę na Zielonym Wzgórzu. Diana opowiadała nowinki ze szkoły, a Ania poczęstowała ją sokiem malinowym, z wyrobu którego słynęła Maryla. W pewnym momencie Diana poczuła się źle i Ania odprowadziła ją do domu. Na drugi dzień dowiedziała się od pani Linde, że pani Barry uważa, iż Ania spoiła Dianę winem. Maryla odkryła, że Ania pomyliła butelki i zamiast soku podała przyjaciółce wino porzeczkowe. Udała się na Sosnowe Wzgórze, by wyjaśnić całą sytuację, lecz pani Barry nie chciała jej wysłuchać. Nazajutrz doszło do pożegnalnego spotkania przyjaciółek. Ania postanowiła wrócić do szkoły, by chociaż w ten sposób być blisko Diany. Dziewczynka odnajduje nowy cel w życiu – postanawia skupić się przede wszystkim na nauce i rywalizacji z Gilbertem o tytuł prymusa. Pewnego dnia ich nazwiska pojawiają się obok siebie na tablicy z wynikami. Ania czuje się upokorzona z tego powodu, a Gilbert w obecności wszystkich uczniów gratuluje jej sukcesów.

W styczniu Maryla i pani Małgorzata wyjechały do Charlottetown na spotkanie z premierem. Ania została na Zielonym Wzgórzu z Mateuszem. Wieczorem przybiegła do nich zapłakana Diana. Okazało się, że państwo Barry wyjechali, a w czasie ich nieobecności zachorowała siostrzyczka Diany, Minnie. Mateusz wyruszył po lekarza, a Ania przez całą noc ratowała życie dziecka. Po powrocie do domu pani Barry przeprosiła Anię za swoje wcześniejsze oskarżenia i poprosiła, by znów się przyjaźniła z Dianą. W kilka dni później z okazji urodzin Diany, pani Barry zaprosiła Anię na Sosnowe Wzgórze. Po kolacji dziewczęta wybrały się na koncert Klubu Dyskusyjnego. W nocy, po przyjeździe do domu, dziewczynki postanowiły ścigać się do łóżka w pokoju gościnnym. Jednak okazało się, że jest już ono zajęte przez ciotkę Józefinę, która niespodziewanie zjawiła się w domu Barrych. Ania przeprosiła starszą panią i zyskała jej sympatię.

Minął rok od przybycia Ani na Zielone Wzgórze. W czerwcu uczniowie z Avonlea pożegnali nauczyciela, pan Phillipsa, a na plebanii pojawił się nowy pastor z żoną. Pastorostwo Allan odwiedzili Zielone Wzgórze. Z tej okazji Ania upiekła tort, lecz przez pomyłkę dodała do ciasta kropli walerianowych zamiast wanilii. Zrozpaczoną dziewczynkę pocieszyła pastorowa, w której Ania dostrzegła pokrewną duszę. Również wizyta Ani na plebanii była dla niej niezapomnianą chwilą. W dwa tygodnie później Józia Pye podczas gry w „wyzywanki” założyła się z Anią, że ta nie przejdzie po dachu kuchni państwa Barry. Dziewczynka podjęła wyzwanie i odważnie weszła na krawędź dachu. W pewnym momencie straciła równowagę i spadła, skręcając nogę. Maryla, ujrzawszy ojca Diany, niosącego Anię, po raz pierwszy uświadomiła sobie, jak bliska stała się dla niej przygarnięta dziewczynka. Dopiero po sześciu tygodniach Ania mogła wrócić do szkoły. Tymczasem posadę nauczycielki objęła panna Muriel Stacy. Ania odnalazła w nauczycielce pokrewną duszę. Uczniowie z Avonlea przygotowali koncert z okazji świąt Bożego Narodzenia. Ania została wyznaczona do deklamacji dwóch dialogów.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


dla: Kulturalna Polska klp.pl

  Dowiedz się więcej
1  Ania z Zielonego Wzgórza - streszczenie szczegółowe
2  Ania z Zielonego Wzgórza - czas i miejsce akcji
3  Plan wydarzeń „Ani z Zielonego Wzgórza”Streszczenia książek
Tagi: