Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl
Na Zielone Wzgórze w wyniku pomyłki trafia Ania Shirley. Maryla i Mateusz Cuthbert (rodzeństwo) pragnęli adoptować chłopca do pomocy w gospodarstwie.

Na stacji kolejowej zamiast chłopca czekała na Mateusza mała, chuda i ruda dziewczynka. W drodze do domu Ania okazała się gadatliwa i wzbudziła sympatię mężczyzny.

Zaskoczona Maryla była przeciwna przyjęciu dziewczynki. Jednak po wizycie u pani Spencer i wysłuchaniu smutnej historii życia Ani, zlitowała się. Ania została na Zielonym Wzgórzu.

Na początku Maryla chłodno traktowała Anię. Gdy pani Linde wytknęła wygląd dziewczynce, ta wpadła w złość. Maryla oburzona reakcją Ani, nakłaniała ją do przeprosin. Innym razem oskarżyła wychowankę o zgubienie broszki, którą finalnie odnalazła na szaliku.

Z czasem Ania zdobyła serce Maryli. Opiekunka była dumna z charakteru i pewności siebie dziewczynki.

Najlepszą koleżanką Ani była Diana Barry. Dziewczynki złożyły przysięgę przyjaźni i spędzały ze sobą mnóstwo czasu. Przez pomyłkę ich przyjaźń zawisła na włosku. Ania zaprosiła Dianę na podwieczorek, na którym raczyły się winem, zamiast sokiem malinowym. Pani Barry nie chciała słuchać wyjaśnień. Przyjaciółki miały zakaz spotkań.

Sytuacja zmieniła się, gdy podczas wyjazdu rodziców zachorowała siostra Diany – Minni. Przez całą noc Ania ratowała życie dziecka. Wdzięczna pani Barry prosiła Anię, aby znowu przyjaźniła się z Dianą.

Ania rozpoczęła naukę w szkole. Dostrzegł ją Gilbert Blythe. Pociągnął za warkocz i przezwał Marchewką. Ania w złości rozbiła mu na głowie tabliczkę. Mimo przeprosin, czuła się urażona.

Następnego dnia Ania została posadzona w jednej ławce z Gilbertem. Zawstydzona powzięła decyzję, że nie wróci więcej do szkoły. Zmieniła zdanie po kilku tygodniach, gdyż był to jedyny sposób, by spotkać się z Dianą.

Ania pilnie się uczyła. Walczyła o tytuł prymusa z Gilbertem. Gdy posadę nauczycielki objęła panna Muriel Stacy. Ania odnalazła w niej pokrewną duszę. Panna Stacy dostrzegła potencjał w Ani. Prowadziła dodatkowe zajęcia przygotowujące do egzaminów do seminarium.

W międzyczasie Ania miała liczne przygody, np.:
  • Podjęła wyzwanie Józi Pye i weszła na dach kuchni państwa Barry. Niestety spadła i skręciła nogę.
  • Omal nie utonęła, gdy z Dianą, Ruby i Janką odgrywały scenę z utworu "Elaine". Łódź, którą płynęła zaczęła tonąć. Z pomocą przypłynął Gilbert i uratował Anię.
  • Musiała ściąć włosy po próbie zmiany ich koloru na czarny Farba okazała się trefna i włosy zmieniły kolor na zielony.

Gilbert przez cały czas próbował zbliżyć się do Ani. Przepraszał, uratował z tonącej łodzi, podziwiał podczas występów. Ania trwała niewzruszona do czasu, gdy oboje wyjechali do Charlottetown. W seminarium ciągu jednego roku zdobyli tytuł nauczyciela. Stypendium pozwoliło Ani podjąć studia w Retmond.

Gilbert z powodów finansowych musiał zrezygnować z dalszej nauki. Został nauczycielem w Avonlea.

Maryla podupadła na zdrowiu. Groziła jej utrata wzroku. Mateusz zmarł na zawał, gdy okazało się, że stracił oszczędności życia. Ania wróciła do Avonlea. Gilbert odstąpił jej posadę nauczyciela. To bardzo zbliżyło młodych. Ania przebaczyła Gilbertowi i czuła się szczęśliwa.Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij


  Dowiedz się więcej
1  Ania z Zielonego Wzgórza - streszczenie szczegółowe
2  Opisy przyrody w „Ani z Zielonego Wzgórza”
3  Plan wydarzeń „Ani z Zielonego Wzgórza”