Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Pisarz zdobył adres Walickiego. Niestety, Szot poinformował go, iż jego współlokator wyjechał na miesiąc z wędrownym teatrem.
Po powrocie do domu Olszowski wysłuchał opowieści Basi o przeżytym dniu i obejrzał swoje mieszkanie, wyglądające niczym po przejściu huraganu.

Minęło kilka dni. Literat uległ namowom dziewczynki zaczął wcześniej wracać do domu. Rano padali sobie w objęcia i tańczyli dookoła pokoju. Wieczorem z kolei czytał jej książeczkę, napisaną specjalnie dla niej. Wszyscy mieszkańcy kamienicy pokochali Basię. Sielanka trwała miesiąc. W końcu Michaś pokazał bohaterowi komunikat ze zdjęciem dziecka w gazecie, a ten oznajmił, że nikomu jej nie odda.

5

Barbara Tańska była zamożną siedemdziesięcioletnią kobietą, matką kilkorga dzieci, cierpiącą na lekką demencję i próbującą zawsze postawić na swoim. Kobieta mieszkała z dwudziestopięcioletnią, doskonale wykształconą wnuczką Stasią i kucharką Marcysią. Marzeniem Tańskiej było wydanie wnuczki za mąż. Obecnie dziewczyna przebywała na wsi u rodziców, na litewskich kresach.
Pewnego dnia służąca przyniosła list polecony dla Stasi, zaadresowany: „Stanisława Olszańska, Warszawa, Zielna 15”. Z powodu jej nieobecności zalegał na komodzie, a gdy w końcu adresatka wróciła – zbladła, czytając wiadomość. Okazało się, że jej przyjaciółka Helena z Gdyni nie żyje: wpadła pod pociąg, przed śmiercią podała jej adres, aby odesłać do niej swoje dziecko. To Stasia na dworcu miała odebrać Basię. Ojciec małej był uczonym, wyjechał do Ameryki Południowej na wyprawę z dwoma Francuzami i zaginął.

Kobiety były wstrząśnięte tą smutną opowieścią. Postanowiły odnaleźć dziecko. Zaczęły od poinformowania doktorowej o zaginięciu Basi. Budziszowa już następnego dnia przyjechała do Warszawy i zamierzała zostać aż do odnalezienia małej. Razem dały ogłoszenie do gazet ze zdjęciem zaginionej dziewczynki, dzięki czemu natychmiast zjawiły się dwie kobiety z pociągu, które miały opiekować się Basią. Opowieść o dziwnym mężczyźnie o twarzy Heroda sprawiła, iż wszystkie obwiniły Walickiego o porwanie. W poszukiwania została włączona policja.
Pewnego dnia doktorowa przypadkiem na przystanku rozpoznała aktora. Ten poinformował, że Basia żyje i opowiedział o zostawieniu jej przez dwie kobiety z pociągu, o tym, że nikt nie czekał na nich na dworcu. W końcu okazało się, że adresy i nazwiska Stasi i Stanisława były podobne. Kobiety były bardzo zdziwione, iż do tej pory literat nie odpowiedział na ich apele w prasie.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  „Awantura o Basię” - streszczenie w pigułce
2  „Awantura o Basię” - charakterystyka bohaterów
3  Basia Bzowska - charakterystyka