Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Każdego roku w szkole obchodzono uroczyście imieniny przełożonej. Były występy, recytację, śpiewy. Ulubionym akcentem tego wydarzenia były „żywe obrazy”, w których każdy chciał zabłysnąć. Wanda nie miała żadnego większego talentu, lecz była posągową pięknością o niezwykłej urodzie, co gwarantowało jej główne miejsce podczas uroczystości. Świadoma swojej mocnej pozycji dziewczyna specjalnie stroiła fochy. Przestała dopiero, gdy dowiedziała się, że odgrywając swoja rolę Basia będzie musiała przed nią klęczeć.

Próby prowadził Szot. W końcu nadszedł dzień uroczystości. Wanda stanęła na podwyższeniu na scenie, miała na sobie zwiewną szatę, w ręku trzymała płonącą pochodnię, wyglądała niczym „bóstwo”. Basia recytowała swoją rolę na klęczkach. Nagle Szot szepnął, by Wanda zniżyła pochodnię. Rozkoszując się widokiem nielubianej koleżanki, klęczącej u jej stop, dziewczyna opuściła rękę zbyt szybko, podpalając swoje szaty. Gdy wszyscy zamarli z przerażenia, tylko Basia zachowała zimną krew – zaczęła zrywać palące się ubranie z koleżanki i nakazała Szotowi nakryć Wandę swoim frakiem. Gdy w końcu wyniesiono „boginię”, wówczas dopiero Basia zobaczyła swoje poparzone ręce.

11

Po dwóch tygodniach od feralnego wydarzenia doszło do spotkania Basi i Wandy. Bohaterka przyjęła podziękowanie uratowanej koleżanki, dziewczynki obiecały sobie szczerą przyjaźń.

Pewnego dnia Olszowski otrzymał list z Ambasady Francuskiej w Warszawie. Informowano, iż Basia jest poszukiwana, ponieważ odziedziczyła spadek. Niestety, odczytany list był czwartym z kolei, po przeprowadzeniu śledztwa Stanisław dowiedział się, że to Walicki zdecydował, by trzy poprzednie pisma spalić (przy współudziale babki Tańskiej). Obawiał się, że ktoś będzie chciał im zabrać dziewczynę.

Bohaterka została spadkobierczynią ogromnego majątku. Jej biologiczna babka była Francuzką, wyszła za mąż za Polaka, rządowego urzędnika pracującego w Indochinach. Po jego śmierci odziedziczyła fortunę, lecz żyła w odosobnieniu. Odnalazła wnuczkę dzięki pomocy ocalałego z wyprawy Francuza. Zaczęła wysyłać do niej listy przez ambasadę, które potem Walicki palił. Teraz kobieta zmarła, z znaczna część jej majątku przypadła Basi.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  „Awantura o Basię” - streszczenie w pigułce
2  „Awantura o Basię” - charakterystyka bohaterów
3  Basia Bzowska - charakterystyka