Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Otrzymawszy od Olszewskiego zgodę na rozdysponowanie pieniędzy według własnego uznania po osiągnięciu odpowiedniego wieku, dziewczyna zaczęła rozmyślać o panującej na świecie biedzie.

Pewnego dnia ocalony z wyprawy Francuz – Gaston – zadzwonił do Basi z informacją, że jej ojciec prawdopodobnie żyje. Bliscy dziewczyny płakali ze szczęścia. Somer natychmiast rozesłał listy do znajomych uczonych ze świata z dobrą nowiną.

Stanisław postanowił towarzyszyć przybranej córce w podróży do Francji. Ta decyzja nie przypadła do gustu babce Tańskiej, która mimo skończonych osiemdziesięciu lat miała ochotę na wycieczkę. Rozpoczęły się gorączkowe przygotowania do wyjazdu, formalności w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, rozmowy z dziennikarzami.

12

Bohaterów we Francji przywitał Gaston Dimauriac. Z pochodzenia Gastończyk, opowiedział przybyłym ze szczegółami przebieg tragicznej wyprawy, podczas której – jak się teraz okazało – ojciec dziewczyny nie zginął, lecz zaginął na długie lata.
Amerykański podróżnik i przyrodnik Williams, przemierzając krainy Ameryki Południowej, usłyszał od kogoś o białym człowieku, żyjącym w odległej dziczy Ekwadoru wśród szczepu dzikich Indian. Po wielu trudach w końcu dotarł na miejsce. Dowiedział się, że ojca Basi uratowało dwóch Indian, odnaleźli go rannego:
„ojciec pani, uniesiony przez kamienistą lawinę, jak przez wezbraną rzekę, znalazł się w jakiejś rozpadlinie. Był ranny i skrwawiony, lecz odzyskawszy siły, zaczął iść przed siebie z rozpaczliwym uporem. Rozpacz umie pokonywać najstraszniejsze przeszkody… Ucieczka przed śmiercią jest gonitwą nieprawdopodobną… Ojciec pani przebył drogę, której przebycie byłoby trudne dla dzikiego zwierza”.

Amerykanin donosił, że ojciec Basi stracił pamięć, przez te wszystkie lata był „posłusznym robotnikiem” Indian, a teraz przebywa w stolicy Ekwadoru, póki Francuskie Towarzystwo Geograficzne nie da im dalszych wskazówek.

Wkrótce pojawiły się nowe dane i po dwóch miesiącach starań i pracy Williamsa i Gastona Basia z Olszowskim pojechała do portu w Hawrze. Gdy okręt już przycumował i pasażerowie opuścili pokład, Gaston udał się na statek w poszukiwaniu dawnego przyjaciela. Po jakimś czasie w towarzystwie pielęgniarza wyprowadził człowieka, który przypominał widmo. Jego włosy były siwe, choć miał dopiero czterdzieści lat. Przypominał staruszka. Gdy Basia do niego podbiegła, nie zareagował na jej uścisk. Dziewczyna nie zraziła się jego obojętnością i nieobecnym wzrokiem. Postanowiła zająć się ojcem, zachowującym się bardziej jak dziecko, niż dorosły mężczyzna. Jego ruchy były łagodne, czasami wykonywał jakieś gesty, będące pozostałością lat wyrabiania kapeluszy u Indian.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 -  - 4 -  - 5 -  - 6 -  - 7 -  - 8 -  - 9 -  - 10 -  - 11 -  - 12 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  „Awantura o Basię” - streszczenie w pigułce
2  Basia Bzowska - charakterystyka
3  „Awantura o Basię” - charakterystyka bohaterów