Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Choć kobiety chcą odebrać dziewczynkę pisarzowi, ulegają prośbie sieroty, która pokochała Stanisława i nazywa go wujciem. Wszyscy postanawiają podzielić się sprawiedliwie opieką na Basią, pomyłkowo dostarczoną do pisarza, zamiast do przyjaciółki jej matki.
Mija rok. Basia spędza trochę czasu u Stasi i Tańskiej, a trochę o Olszewskiego. Gdy ciężko choruje na zapalenie płuc, wszyscy bliscy zmieniają się w czuwaniu przy jej łóżku. To wydarzenie ma szczęśliwe zakończenie – na prośbę dziewczynki Stasia i Stanisław postanawiają się pobrać. Wychowywanie małej zbliżyło ich do siebie.

Po ślubie Basia zostaje oficjalnie adoptowana przez państwa Olszowskich. Kończy już 15 lat, jej rodzina powiększa się o małego braciszka Tadzia.

Życie upływa bohaterom na codziennych obowiązkach, wszyscy są szczęśliwi. Wszystko zmienia się, gdy pewnego dnia jedna ze szkolnych koleżanek nazywa Basię znajdą. Rodzice postanawiają opowiedzieć jej o śmierci biologicznej matki. Dziewczyna przezywa wstrząs. Zaczyna szukać śladów ojca, interesuje się geografią, dzięki poznaniu dawnego przyjaciela rodzica – profesora Somera – dowiaduje się o okolicznościach jego zaginięcia w Ekwadorskich górach.
Ciosem dla bohaterki okazuje się śmierć Walickiego. Aktor umiera wskutek ciężkiego zapalenia płuc. Basia bardzo chudnie, zaczyna wysyłać listy do Francji (miała tam jedyną żyjącą krewną – babkę). Nie interesuje jej rywalizacja dwóch kolegów o jej względy.
Bohaterka ratuje szkolną koleżankę od tragedii, wskutek czego jej dłonie ulegają poparzeniu. Staje się wzorem do naśladowania dla rówieśników.

Pewnego dnia Olszowski otrzymuje list z Ambasady Francuskiej w Warszawie donoszący, iż Basia jest poszukiwana, ponieważ odziedziczyła ogromny spadek po babce. Dziewczyna zaczyna rozmyślać o panującej na świecie biedzie.

Z apatii wyciąga ją wiadomość od ocalonego z ekwadorskiej wyprawy Francuza, Gastona. Informuje ją, że jej ojciec prawdopodobnie żyje. Basia ze Stanisławem udają się do Francji, gdzie słuchają opowieści amerykańskiego podróżnika i przyrodnika Williamsa. Przemierzając krainy Ameryki Południowej, usłyszał od kogoś o białym człowieku, żyjącym w odległej dziczy Ekwadoru wśród szczepu dzikich Indian. Dzięki jego staraniom dziewczyna w końcu poznaje rodzica.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  „Awantura o Basię” - streszczenie szczegółowe
2  „Awantura o Basię” - charakterystyka bohaterów
3  Basia Bzowska - charakterystyka