Streszczenia i opracowania lektur szkolnych klp klp.pl Lektury Analizy i interpretacje Motywy literackie Epoki
Basia była życzliwa nie tylko dla bliskich. Wszyscy byli pod ogromnym wrażeniem, kiedy nie bacząc na ból i niebezpieczeństwo, uratowała przed śmiercią Wandę, choć ta nie kryła swojej niechęci do dziewczyny i jako pierwsza nazwała ją „znajdą”. Wskutek tego wypadku podczas szkolnego przedstawienia, Basia dotkliwie poparzyła sobie dłonie, zyskując dozgonną przyjaźń i wdzięczność Wandy.
Nastoletnia bohaterka w niczym nie przypominała swoich szkolnych koleżanek. Nie dla niej były podkochiwanie się w ulubionym aktorze czy pisarzu (udowodnił to epizod z kołnierzykami i rękopisem) czy ciągłe wystawianie na rywalizację starających się o jej względy kolegów.

Zamiast typowych szkolnych zachowań i rozrywek, dziewczyna wolała studiować atlasy geograficzne i mapy. Przejawiała w tym niezwykły talent i lekkość, czym zafascynowany był znajomy jej zaginionego ojca, profesor Somer.

Basia nie zmieniła się nawet, gdy dowiedziała się o zapisanym jej ogromnym spadku po babci z Francji. Otrzymawszy zgodę Olszowskiego na dowolne rozdysponowanie majątku gdy osiągnie odpowiedni wiek, zaczęła interesować się losem biednych sierot na świecie.

Chęć pomocy innym ludziom bez względu na poświęcenie swego czasu czy zdrowia kolejny raz odsłoniła się w charakterze Basi, gdy dotarła do niej najważniejsza wiadomość w jej życiu – oto jej ojciec został odnaleziony w indiańskiej wiosce, ocalały z górskiej katastrofy, mającej miejsce wiele lat temu w Ekwadorze. Dziewczyna, nie bacząc na trud wyprawy, bez wahania wyjechała do Francji, by tam oczekiwać przybycia rodzica.

Gdy to się w końcu stało, nie zraziła ją informacja, iż ojciec stracił pamięć, a teraz bardziej przypomina dzikiego wyplatacza kapeluszy, niż wykształconego badacza i podróżnika. Bez wahania podjęła decyzję o wspólnym wyjeździe do nadmorskiej miejscowości, aby tam w spokoju walczyć o powrót ojca do świata cywilizowanych ludzi.

Nie bacząc na fizyczne i psychiczne zmęczenie, Basia przez kilka miesięcy samodzielnie opiekowała się wystraszonym i wycofanym Adamem Bzowskim. Cieszyła się z najmniejszego postępu w leczeniu, nigdy nie straciła nadziej i odzyskanie przez ojca pamięci.

Tylko dzięki jej zaangażowaniu i codziennego mozolnej pracy najważniejsza osoba w jej młodym życiu odzyskała zdrowie. Basia postanowiła spędzać z nim jak najwięcej czasu, aby nadrobić wszystkie stracone lata.

strona:   - 1 -  - 2 -  - 3 - 


Polecasz ten artykuł?TAK NIEUdostępnij
  Dowiedz się więcej
1  „Awantura o Basię” - streszczenie szczegółowe
2  „Awantura o Basię” - charakterystyka bohaterów